Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Μπρέντφορντ – Άρσεναλ 0-1: O Xάβερτς την έστειλε στην κορυφή

Με γκολ του Γερμανού στα τελευταία λεπτά, η Άρσεναλ νίκησε την Μπρέντφορντ και ανέβηκε στην κορυφή της Premier League.

Ο Κάι Χάβερτς έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο τεράστιο «διπλό» της Άρσεναλ στην έδρα της Μπρέντφορντ.

Ο Γερμανός επιθετικός πέρασε αλλαγή στο 79΄ κι ενώ το ματς όδευε προς το 0-0, δύο λεπτά πριν από το 90΄ πέτυχε το «χρυσό» γκολ για τους «κανονιέρηδες», χάρις στο οποίο επικράτησαν με 1-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 της Σίτι με τη Λίβερπουλ, από σήμερα απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής της Premier League.

Μπήκε στο 79′ και στο 90′ έδωσε τη λύση ο Γερμανός.

Οι Λονδρέζοι γνώριζαν από πριν για την απώλεια βαθμών των «Πολιτών» στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ και το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να φύγουν νικητές από το «Κομιούνιτι».

Πέτυχαν γκολ με τον Τροσάρ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, το οποίο δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR, έχασαν ευκαιρίες στο β΄ μέρος, αλλά δεν μπορούσαν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα των γηπεδούχων.

Τελικά, όμως, ο Χάβερτς βρήκε τον τρόπο μετά την ασίστ του Σάκα να σκοράρει με κεφαλιά και να επαναφέρει την ομάδα του Αρτέτα στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 13 αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Άγερ, Μι, Πίνοκ, Γιάνελτ, Νέργκααρντ, Ονιέκα (90′ Λιούις-Πότερ), Γιαρμολούκ (72′ Μπαπτίστ), Εμπέουμο, Γκόντος (91′ Γιόργκενσεν), Γουισά (72′ Μοπέ)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο, Ράις, Τροσάρ, Έντεγκααρντ (93′ Ζορζίνιο), Σακά (93′ Γουάιτ), Μαρτινέλι (79′ Χάβερτς), Ζεσούς (66′ Ενκέτια)