Τρίτη 30 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-74: Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο

Η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε εύκολα του Κολοσσού με 93-74.

Την τρίτη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ (3-3) που επικράτησε στα Άνω Λιόσια με 93-74 του Κολοσσού Ρόδου (2-4). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με την Ένωση να ανεβάζει ρυθμούς στο δεύτερο και να φτάνει εύκολα στη νίκη, μία εβδομάδα (20/11, 17:15) πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Για ακόμη ένα παιχνίδι πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Τίλμαν με 24 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κουζμίνσκας με 18 πόντους. Ο Ουτόμι με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νησιώτες, με τον Μπραΐκοβιτς να είναι επίσης διψήφιος έχοντας 11 πόντους.

Ενα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ενωση

Mε καλάθι του Γιόργκενσεν ο Κολοσσός προηγήθηκε +4 (7-11, 4′) στο ξεκίνημα, αλλά η ΑΕΚ Betsson πήρε μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με 18-13 (7′). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν επαφή με το σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (27-26). Με καλάθι του ΜαΚρέι η Ένωση προηγήθηκε με 31-26 (12′) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά και πάλι ο Κολοσσός δεν την άφησε να πάρει διαφορά (51-47).

Εκεί που ουσιαστικά κρίθηκαν όλα ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 10-0 η ομάδα του Πλάθα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (63-53, 27′) και τελείωσε την περίοδο στο +17 (75-58). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την ΑΕΚ Betsson που έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +24 (90-66, 38′) για να πάρει τελικά τη νίκη με 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 24 (9/12 δίποντα, 6/8 βολές), Ραντλ 12 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Καράμπελας 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κουζμίνσκας 18 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), ΜάκΛεμορ 5, Χολ 2, Φλιώνης (6 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6, Κουζέλογλου 6, Ματαλιωτάκης 2, ΜακΡέι 6 (2/8 σουτ)

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 7 (3/8 σουτ), Ουτόμι 15 (4/7 τρίποντα), Μπράικοβιτς 11 (5/7 δίποντα, 4ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πόλι 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Περάντες 7 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκάουντλοκ 8 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κολοβέρος 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 3, Μπιλλής 5 (1), Καμαριανός 6 (3/3 δίποντα), Γόντικας 3 (0/4 δίποντα, 3/4 βολές)

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.