Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Περιστέρι – Καρδίτσα 77-48: Παράσταση για ένα ρόλο

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη διέλυσε την αδύναμη Καρδίτσα και πέτυχε την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Το Περιστέρι πανηγύρισε μία άνετη νίκη κόντρα στην Καρδίτσα με 77-48 και έφτασε τις 3 νίκες στην Basket League.

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν συνάντησε αντίσταση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη κόντρα στην Καρδίτσα.

Ηταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε στο παρκέ το Περιστέρι

Ο Χαντς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους, πετυχαίνοντας 19 πόντους, με 3/4 τρίποντα, ενώ ο Χουγκάζ πρόσθεσε ακόμη 14 πόντους. Για την Καρδίτσα μοναδικός διψήφιος ο Γουάιτ, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Η Καρδίτσα άνοιξε το σκορ (0-2) και ήταν η μοναδική στιγμή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 17-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, άνοιξε τη διαφορά σε 34-19 στο ημίχρονο. Η Καρδίτσα φάνηκε ανταγωνιστική στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο και «πήρε» με 17-22, πριν το Περιστέρι ανοίξει το ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 26-7, έφτασε στην τελική επικράτηση με 77-48. Εξαιρετική αμυντική εμφάνιση από την ομάδα του Περιστερίου, κρατώντας τους φιλοξενούμενους κάτω από τους 50 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 9 (1) , Ράγκλαντ 9 (9 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 5 (1) , Ξανθόπουλος, Χαντς 19 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Κασελάκης, Πουλιανίτης 3 (1) , Ρένφρο 10 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 4 (1/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα) , Τόμπσον 2 (10 ριμπάουντ) , Χουγκάζ 14 (2/5 τρίποντα), Ζούγρης 2 (3 λάθη).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Μπιουκάναν 4 (4 λάθη) , Κλάσεν 3 (1) , Σμιθ 2 (4 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 6 (1/5 τρίποντα) , ΜακΚάλουμ 2 , Δίπλαρος 5, Χρηστίδης 4 (5 ριμπάουντ), Αβδάλας 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ) , Σάιμπερτ 4, Τσούκας.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.