Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Δεύτερη σερί νίκη για τον Άγιαξ (4-1)

Εύκολη νίκη για τον Άγιαξ που έκανε το 2Χ2 με τον Τζον Φαν Σιπ στον πάγκο του καθώς επικράτησε με 4-1 της Χέρενφεν στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Δύο στα δύο για τον Τζον Φαν Σιπ στον πάγκο του Αγιαξ, καθώς ο «Αίαντας» επικράτησε 4-1 της Χέρενφεν στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και… ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League άνοιξε το σκορ στο 25′ με κοντινή προβολή του Μπεργκβάιν, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Μπεργκχάους, και διπλασίασε τα τέρματά του στο 42΄ με κεφαλιά του Μπρομπέι από σέντρα του Φαν ντεν Μπούμεν.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπράουβερς, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 73′ ο τέως ομοσπονδιακός τεχνικός έβαλε στο παιχνίδι τον Τσούμπα Ακπομ και ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του με δύο γκολ, στο 84′ και στο 92′.

Άγιαξ: Ραμάι, Χάτο, Γκάεϊ (73’ Ρενς), Μάρτα (83’ Σόσα), Σούταλο, Χλίνσον (73’ Άκπομ), Φαν ντεν Μπόουμεν, Μπερχάους, Τέιλορ (59’ Φος), Μπερχβάιν, Μπρόμπεϊ (83’ Φορμπς)

Χέρενφεν: Νόπερτ, Κέλερτ, Φαν Μπέικ, Μπόσνιεβιτς, Χέιγ, Μπρόουβερς (83’ Γουέμπστερ), Φαν Άμερσφοουρτ (46’ Κάρλσμπακ), Όλσον (83’ Φαν Ε), Μπράουντε (62’ Βιτεφέιν), Νάνελι (62’ Αλί), Σαχραουί

Με τον Απόστολο Βέλλιο βασικό (αντικαταστάθηκε στο 74′) και τον ομογενή Οδυσσέα Βελάνα να μπαίνει αλλαγή στο 52΄ και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90′, η Τσβόλε νίκησε 2-0 τη Φορτούνα Σιτάρντ, για την οποία αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Δημήτρης Σιόβας.

Ο Βασίλης Μπάρκας υπερασπίστηκε την εστία της Ουτρέχτης, που «έκοψε» βαθμούς από την Τβέντε (1-1) και δεν της επέτρεψε να μείνει μόνη δεύτερη, η ίδια όμως παραμένει ουραγός.