Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 79-77: Κρίμα ρε Θρύλε

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 79-77 στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε.

Τι και αν δεν έχει αγωνιστεί ακόμη πλήρης; Τι και αν ο Γιώργος Μπαρτζώκας βλέπει τα προβλήματα να ξεπηδούν ένα ένα (σήμερα ο Μιλουτίνοφ); Τι και αν προερχόταν από την εντός έδρας ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό;

Ο Ολυμπιακός έβγαλε μέταλλο, έδειξε χαρακτήρα και ακούμπησε μια μαγική ανατροπή (επιστροφή από το -16) μέσα στην Πόλη κόντρα στην Φενέρ, ωστόσο το πρώτο καταστροφικό ημίχρονο και το άστοχο λέι άπ του Γκος στο φινάλε του στέρησαν το δικαίωμα να φύγει από την Τουρκία με μια σπουδαία νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ο Παπαγιάννης ο οποίος υπέγραψε την νίκη της ομάδας του με 79-77.

Ρεκόρ 3-3 έχει πλέον ο Ολυμπιακός, στο 5-1 βρίσκεται η Φενέρμπαχτσε

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν αρκετά μουδιασμένο με τον Πιερ να έχει 3/3 τρίποντα για το 11-1 στο πρώτο δίλεπτο. Ο Ολυμπιακός έδειχνε χαμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Φενέρ στο +15 (29-14).

Η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τους Πειραιώτες να δυσκολεύονται αρκετά να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι και την διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει στο (46-33).

Ωστόσο το δεύτερο μέρος ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ τρώγοντας… σίδερα και με ένα επιμέρους σκορ 12-24 κατάφερε να «ψαλιδίσει» την διαφορά με το εύστοχο χτύπημα του Κάνααν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να φέρνει το ματς στον πόντο (58-57).

Οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν τα ομαδικά σε μόλις τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε μεγάλο γκολ-φάουλ για το 69-67 στο 35′ και λίγο μετά σκόραρε και το τρίποντο για το 74-74.

Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης στο φινάλε έστειλε την διαφορά στους πέντε, με τον Πίτερς να απαντά με μεγάλο τρίποντο για να μειώσει στο καλάθι. Στη συνέχεια η μπάλα βγήκε από τα χέρια του Παπαγιάννη και ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση με 17» να απομένουν στο ρολόι.

Ο Γκος πήρε την μπάλα δοκίμασε το λέι απ μπροστά από τον Παπαγιάννη, ωστόσο η μπάλα βρήκε σίδερο και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νικήτρια με 79-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

«Βόμβες» για Αταμάν: «Κάποιοι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν τον θέλουν…»

Τι είπε ο Πίνι Γκέρσον για Παναθηναϊκό, Αταμάν, Σλούκα και Γιαννακόπουλο…