Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 3-1: Μεγάλη νίκη - πρόκριση των «σφυριών»

Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 3-1: Μεγάλη νίκη – πρόκριση των «σφυριών»

Η Γουέστ Χαμ μετά από 3 σερί ήττες, διέλυσε την Άρσεναλ με καταιγιστική εμφάνιση και με το τελικό 3-1 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Μεγάλη νίκη για τη Γουέστ Χαμ κόντρα στην Άρσεναλ, με 3-1 και πρόκριση στους «8» του Λιγκ Καπ.

Τα «Σφυριά» έβγαλαν αντίδραση μετά από 3 σερί ήττες και 1 εβδομάδα πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου ξέσπασαν απέναντι, στην αγνώριστη, Άρσεναλ, που το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει το γκολ της τιμής στο τέλος του ματς.

Το παιχνίδι φάνηκε από νωρίς πως θα «έγερνε» για του γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ από τον πολύ κακό υπολογισμό και το αυτογκόλ του Μπεν Γουάιτ στο 16′.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αγκέρντ έκανε μία πολύ ωραία μακρινή πάσα και ο Κούντους με ασύλληπτο κοντρόλ έφερε την μπάλα στο κατάλληλο σημείο για να εκτελέσει και να κάνει το 2-0 στο 50′ για την ομάδα του.

Το 3-0 σημείωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Μπόουεν, με πολύ όμορφο σουτ, με τη Γουέστ Χαμ να σπαταλά ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της.

Το μόνο που κατάφερε η Άρσεναλ, ήταν να βάλει το γκολ της τιμής, με τον Όντεγκααρντ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Άνετες προκρίσεις για Τσέλσι, Έβερτον και Φούλαμ – Δυσκολεύτηκε η Λίβερπουλ

Η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 2-0 της Μπλάκμπερν, για να βρεθεί στους «8».

Οι Μπαντιασίλ στο 30′ και Στέρλινγκ στο 59′ έδωσαν την πρόκριση και τη νίκη ψυχολογίας στους «μπλε».

Η Λίβερπουλ, με τον Κώστα Τσιμίκα να αγωνίζεται σε ολόκληρο το παιχνίδι, πέρασε από την έδρα της Μπόρνμουθ, με 1-2.

Ο Κόντι Χάκπο έδωσε το προβάδισμα στους «Ρεντς» στο 31ο λεπτό, μετά από αναταραχή που προκλήθηκε στην άμυνα των γηπεδούχων από εκτέλεση κόρνερ. Ο Κλάιφερτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 64′ για τη Μπόρνμουθ, η χαρά της οποίας κράτησε μόλις 6 λεπτά, πριν ο Νούνιεζ, που είχε περάσει ως αλλαγή, κάνει το τελικό 1-2 στο 70′.

Η Έβερτον, μετά το διπλό στην έδρα της Γουέστ Χαμ για το πρωτάθλημα, κέρδισε με 3-0 την Μπέρνλι στο Λιγκ Καπ.

Σκόρερ για την ομάδα του Λίβερπουλ, οι Ταρκόφσκι (13′), Ονάνα (53′) και Άσλεϊ Γιάνγκ (90+2′).

Η Φούλαμ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ίπσουϊτς και με τη νίκη της (3-1) πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Υποψήφιος για δύο βραβεία ο Ελ Κααμπί (pic)

O Αγιούμπ Ελ Κααμπί, είναι υποψήφιος για MVP των πρώτων ημιτελικών στο Europa Conference League αλλά και για το καλύτερο γκολ.