Κυριακή 28 Απριλίου 2024
Σπουδαία νίκη του Αλίμου (14-10)

Νέα σπουδαία νίκη για τον Άλιμο…

Ονειρική πρεμιέρα έκανε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Αλίμου στο Champions League. Το συγκρότημα του Πάνου Βέργου επικράτησε 14-10 της ουγγρικής Ντουναουιβάρος στο κολυμβητήριο Χαλανδρίου, σε αναμέτρηση του Β΄ ομίλου, και απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρίσκεται στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, μόλις 2,5 χρόνια μετά το παρθενικό παιχνίδι της ιστορίας του.

Παράλληλα, ολοκλήρωσε το ιδανικό ξεκίνημα των ελληνικών ομάδων, που πέτυχαν το «4 στα 4» στην 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Οι φιλοξενούμενες άνοιξαν το σκορ με την καλύτερη παίκτριά τους, Κριστίνα Γκάρντα, αλλά στη συνέχεια ο Αλιμος κράτησε απαραβίαστη την εστία του επί 12,5 λεπτά και με σερί 4-0 πήρε το «πάνω χέρι» στο ματς.

Ακόμη δύο γκολ της Γκάρντα επέτρεψαν στην Ντουναουιβάρος να μειώσε σε 4-3 στο ημίχρονο, όμως οι «μελανόλευκες» είχαν τον τρόπο, όχι απλά να διατηρήσουν το προβάδισμα, αλλά σταδιακά να «χτίσουν» και διαφορά, που έφτασε το +4 (11-7) με γκολ της Τίνας Κοντογιάννη, 5΄41΄΄ πριν τη λήξη.

Η ουγγρική ομάδα πλησίασε προσωρινά σε 11-9, αλλά δύο καλές επιθέσεις σε παίκτρια παραπάνω, με σκόρερ τις Ηρώ Καρυπίδου (κορυφαία του αγώνα με πέντε τέρματα) και Νεφέλη Χαλδαίου, «κλείδωσαν» το αποτέλεσμα.

Η επόμενη αγωνιστική (21/10) θα βρει τον Αλιμο να δοκιμάζει τις δυνάμεις του στην έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σαμπαντέλ, η οποία σήμερα επικράτησε χωρίς προβλήματα της Μιλούζ 18-10.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-2, 4-3, 6-4

Διαιτητές: Νικολόζι (Ιταλία), Κόντεκ (Κροατία)
Οι συνθέσεις:
ΑΛΙΜΟΣ (Πάνος Βέργος): Τζούρκα, Μέγκενς 2, Κοβάτσεβιτς, Ρακιντζή, Μελ. Καρυπίδου, Χαλδαίου 1, Ασημάκη 1, Ηρώ Καρυπίδου 5, Κούλχαας 2, Μαργ. Μπιτσάκου, Τσιμάρα, Κοντογιάννη 3, Αρχοντάκη
ΝΤΟΥΝΑΟΥΙΒΑΡΟΣ (Λάγιος Βαντ): Μάτσκο, Γιονκλ 2, Ντόμπι 1, Χόρβατ 1, Μαϊέ, Σάμπο 1, Γκάρντα 4, Ντ. Κάρντος, Σομογκιβάρι, Παλ 1, Λόβας, Αϊκελ

Μεγαλώνει ο μύθος του Ολυμπιακού: 42ος ευρωπαϊκός τελικός

O oργανισμός του Ολυμπιακού συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά την τεράστια επιτυχία της ομάδας χάντμπολ, έφτασε τους 42 ευρωπαϊκούς τελικούς.