Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Αρμάνι 50-57: Φιλική ήττα των «ερυθρόλευκων»

Σε μία βραδιά που ήταν αφιερωμένη στον Βασίλη Σπανούλη, η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε από το -15 και επικράτησε του Ολυμπιακού (50-57)

Στο «Night of the Legend» η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε του Ολυμπιακού με 57-50 φέρνοντας στα ίσα τις μεταξύ τους φιλικές αναμετρήσεις επί ελληνικού εδάφους.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Οι εξαιρετικές άμυνες σε συνδυασμό με τον γρήγορο ρυθμό στην επίθεση έδωσαν στο σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους (18-3).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει πολύ καλά, ώσπου «κόλλησε» επιθετικά και επέτρεψε στην ομάδα του Μεσίνα να μειώσει στους τέσσερις πόντους. Βέβαια, τα «συμμάζεψε» λίγο πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 37-29.

Ο Σιλντς ήταν ο μόνιμος «πονοκέφαλος» στην άμυνα του Ολυμπιακού και κυρίως με τα καλάθια του η Αρμάνι κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα (46-51). Η διαφορά ξέφυγε και έφτασε μέχρι και διψήφιο αριθμό (46-57) με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Πολλά συμπεράσματα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα από αυτό τον αγώνα που είδε την ομάδα του να αποκτά ένα μεγάλο προβάδισμα που εν τέλει δεν μπόρεσε να κρατήσει.