Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Νίκη του Ολυμπιακού στο φιλικό με τον Δούκα (33-28)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση του Δούκα με 33-28

Μία ακόμη φιλική νίκη πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας αντιμετώπισαν τον Δούκα στο «μπαλόνι» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, επικρατώντας με 33-28, στο έβδομο φιλικό της προετοιμασίας τους, ενόψει της φετινής αγωνιστικής σεζόν.

Σε ένα δυνατό «τεστ», οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το «πάνω χέρι» στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (28-20) και τελικά, νίκησαν με πέντε γκολ διαφορά τον Δούκα στο ΣΕΦ. Επόμενο φιλικό στις 9/9, στο «μπαλόνι» του ΣΕΦ με αντίπαλο τον Πανελλήνιο.

Με γκολ του Σάββα, στην πρώτη επίθεση (0:30), «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο ματς, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0. Με τον Σάββα να «χτυπάει» ξανά, στο 2:20, για το 2-1, ενώ ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +2 (3-1), 30 δευτερόλεπτα μετά. Νέο γκολ του Παπαβασίλη (4:53) και 5-3 οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, με τον διεθνή εξτρέμ να σκοράρει και πάλι, για το +3 (6-3), με τη συμπλήρωση έξι λεπτών.

Ο Σλίσκοβιτς κράτησε το +3 (7-4), με ωραίο τέρμα, στο 7:55, όμως ο Δούκας μείωσε σε 7-6. Στο 14:19, ο Μιχαηλίδης «έγραψε» το 11-9, ο Σάββας το 12-10, στο 16ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, να προσπερνούν (12-13, 13-14). Ο Σλαβούλιτσα ισοφάρισε σε 14-14, στο 20:50, ο Τσιγαρίδας σε 15-15, στο 25ο λεπτό, αλλά οι Θρύλος ανέβασε «στροφές», πήρε προβάδισμα με 16-15, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάββα (28:18), ενώ ο Μιχαηλίδης διαμόρφωσε το 17-15 (29:40) του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 35:49, έφτασαν στο +5 (22-17) για πρώτη φορά, με γκολ του Τζίμπουλα, ο οποίος έκανε και το 23-19, στα 38 λεπτά. Στο 41:28, ήταν σειρά του Τζηρά να σκοράρει, κάνοντας το 24-19, ενώ ο Τζίμπουλας, με δύο διαδοχικά τέρματα, στο 44ο και 46ο λεπτό, «εκτόξευσε» τη διαφορά του Ολυμπιακού στο +6 (26-20). Νέο γκολ του Τζηρά και +7 (27-20) οι Κυπελλούχοι Ελλάδας, στο 48ο λεπτό, με τον Κάβτσιτς να σκοράρει στην κόντρα, για το +8 (28-20), στο 49:10.

Ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αισθητά και ο Δούκας «έτρεξε» ένα 5-0 σερί, μειώνοντας σε 28-25, με τον Τζηρά, ωστόσο, να βάζει «στοπ», για το 29-25, στο 54ο λεπτό. Ο Δούκας μείωσε σε 29-28, όμως οι Σλίσκοβιτς (58:20) και Σάββας (58:55) έδωσαν προβάδισμα +3 (31-28). Στο 59:59, ο Κάβτσιτς διαμόρφωσε το τελικό 33-28, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού στις εξέδρες, η στήριξη των αδερφών Αγγελόπουλων και ο… Μήτρου Λονγκ(vid)

Δείτε μέσα από την παρακάμερα της ΚΑΕ Ολυμπιακός όσα έγιναν εντός και εκτός παρκέ στον 2ο προημιτελικό με την Μπαρτσελόνα (77-69).