Τρίτη 30 Απριλίου 2024
«Περίπατος» στην πρεμιέρα για Γερμανία, πήρε το… ντέρμπι κόντρα στις Φιλιππίνες η Δομινικανή Δημοκρατία

Η Γερμανία με έναν απολαυστικό Μο Βάγνερ επιβλήθηκε της Ιαπωνίας με 81-63, την ώρα που σε μια κόντρα του Τάουνς με τον Κλάρκσον, η Δομινικανή Δημοκρατία νικησε με 87-81 τις Φιλιππίνες.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στη διοργάνωση για την Γερμανία που επικράτησε με άνεση της Ιαπωνίας με 81-63. Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν ολοφάνερη και εκδηλώθηκε με το… καλημέρα στο παρκέ.

Ο Χέρμπερτ είδε τους παίκτες του γρήγορα να χτίζουν μια διαφορά στο πρώτο μέρος (23-11) και να την επεκτείνουν λεπτό με το λεπτό μέχρι και το 53-31 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου για τους Γερμανούς. Από εκεί και πέρα ήλεγχαν πλήρως το ματς και δεν απειλήθηκαν ούτε στιγμή από τους Ιάπωνες με τη διαφορά των 18 πόντων του τελικού σκορ  (81-63) να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Απολαυστικός για τους νικητές ήταν ο Μο Βάγνερ (25π/9 ριμπ), με τον αδερφό του Φραντς να προσθέτει 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τους Τάις και Βόιτμαν να κάνουν πολλή βρώμικη δουλειά καλύπτοντας το άστοχο εκτελεστικά παιχνίδι του Σρέντερ (5/13 σουτ). Από την άλλη πλευρά, διασώθηκαν ο ΝΒΑερ Κεν Γουατανάμπε (20π/6 ριμπ) και οι Μπάμπα (15π/4 ριμπ) και Χόκινσον (9π/10 ριμπ).

Από την άλλη η αναμέτρηση της Δομινικανής Δημοκρατίας κόντρα στις Φιλιππίνες, εξελίχθηκε σε μια μεγάλη κόντρα του Καρλ Άντονι Τάουνς με τον Τζόρνταν Κλάρκσον. Το ματς ήταν κλειστό με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές αλλά καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει.

Τελικά τα κατάφερε στο τέλος η Δομινικανή Δημοκρατία παίρνοντας τη νίκη στην πρεμιέρα με 88-81, σκορ που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά του ματς.

Καλύτερος για τους νικητές ο Τάουνς (26π/10 ριμπ), ενώ είχε την συμπαράσταση των Φελίζ (12π/6 ριμπ/8 ασίστ) και Λιζ (18π/ 6 ριμπ/4 κλεψίματα). Για τους ηττημένους ο Κλάρξον ήταν στη κυριολεξία η μισή ομάδα παίρνοντας τα 24 από τα 56 σουτ της ομάδας του (28π με 38% ευστοχία, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 8 λάθη), με τους Φαγιάρδο (16π/7 ριμπ) και Ράμος (13π/6 ριμπ/3 κλεψίματα) να δίνουν και αυτοί το κάτι παραπάνω χωρίς να είναι αρκετό όμως

Αυτός έκανε άνω – κάτω την Άστον Βίλα

Ο Αλβανός επιθετικός, Έρνεστ Μούτσι προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της αγγλικής ομάδας και η Μπεσίκτας πλήρωσε δέκα εκατ. ευρώ στην Λέγκια για να τον αποκτήσει