Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Μπαρτσελόνα – Κάντιθ 2-0: Ο Πέδρι «λύτρωσε» την Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη επί της Κάντιθ με 2-0.

Απέφυγε τη δεύτερη διαδοχική γκέλα και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στην εφετινή La Liga η Μπαρτσελόνα (2-0).

Οι Καταλανοί αγχώθηκαν κόντρα στην αξιόμαχη Κάντιθ, με τον Πέδρι να αναλαμβάνει να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά.

Ο νεαρός άσος έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 82ο λεπτό, με τον Φεράν Τόρες να προσθέτει το κερασάκι στην τούρτα της νίκης, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ξεχωριστό και ιδιαίτερο το ματς, καθώς ο 16χρονος Γιαμάλ έγινε ο νεότερος παίκτης που ξεκινά για την Μπαρτσελόνα.

Στο 10ο λεπτό ο Λεντέσμα είπε όχι σε προσπάθεια του Κουντέ και στο 11’ ο Ράμος αστόχησε από κοντά. Στο 28ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Κάντιθ κατέβασε ρολά σε  πλασέ του Γιαμάλ και στο 33’ η Μπαρτσελόνα απείλησε με τον Κουντέ.

Στο 46’ ο Γιαμάλ έχασε νέα ευκαιρία για την ομάδα του Τσάβι και στο 51’ η Κάδιθ άγγιξε το γκολ με τον Αλκαράθ. Η Μπάρτσα συνέχισε να πιέζει και στο 53′ ο Γκάβι σημάδεψε το δοκάρι του Λεντέσμα.

Τελικά, στο 82ο λεπτό ο Πέδρι άλλαξε υπέροχα με τον Γκιντογκάν και από κοντά έγραψε το 1-0 με προβολή.

Στο 89ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Φάτι και στο 90+3’ μετά από βολέ του Τερ Σέγκενρε και κεφαλιά του Λεβαντόφσκι, ο Φεράν Τόρες έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε για το τελικό 2-0.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κρίστενσεν (76’ Σέρτζι Ρομπέρτο), Κουντέ, Μπαλντέ (67’ Αμπντέ), Ντε Γιονγκ, Ρομέου (76’ Έρικ Γκαρσία), Γκάβι (67’ Φάτι), Πέδρι, Γκιντογκάν, Γιαμάλ (85’ Φεράν Τόρες), Λεβαντόφσκι

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Καρκελέν, Λουίς Ερνάντεθ, Χάβι Ερνάντεθ, Φάλι, Άλεξ Φερνάντεθ (86’ Χοσέ Μάρι), Αλκαράθ, Αλέχο (67’ Σομπρίνο), Φέδε (67’ Ματσίς), Μαρτί (86’ Νεγρέδο), Ράμος (86’ Όσμαϊτς)