Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
«Πολυβόλο» η Στουτγκάρδη, πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας η Λεβερκούζεν

Φεστιβάλ… γκολ στην δεύτερη ημέρα της 1ης αγωνιστικής της Bundesliga με 23 γκολ σε 5 ματς και τις Στουτγκάρδη και Λεβερκούζεν να κερδίζουν τις εντυπώσεις.

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησαν όλες οι ομάδες της Bundesliga στη σεζόν. Το χθεσινό 4-0 εκτός έδρας της Μπάγερν επί της Βέρντερ φαίνεται να ήταν μόνο η αρχή καθώς σήμερα σε 5 ματς οι ομάδες που αγωνίστηκαν πέτυχαν 23 γκολ!

Ξεχωρίζει το ματς… πόλο μεταξύ Άουγκσμπουργκ και Γκλάντμπαχ, η σαρωτική Στουτγκάρδη και η μεγάλη νίκη της Λεβερκούζεν επί της Λειψίας.

Στη «Μερτσέντες Μπενζ Αρίνα», η Στουτγκάρδη σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Μπόχουμ, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, ο οποίος ετοιμάζει βαλίτσες για την Αγγλία και τη Γουέστ Χαμ. Πρωταγωνιστές για τους Σουηβούς ήταν οι Γκιρασί και  Εμβουμπά που σημείωσαν από δύο γκολ ενώ το άλλο τέρμα για την ομάδα του Χένες πέτυχε ο Ζαγκαντού.

Η Λεβερκούζεν προσγείωσε απότομα τη Λειψία κερδίζοντας τους θριαμβευτές του γερμανικού Σούπερ Καπ με 3-2 εντός έδρας. Με τους αμυντικούς Φρίμπονγκ και Τα πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων οι «ασπιρίνες», προτού μειώσει ο καυτός Ντάνι Ολμο σε 2-1. Ο Βιρτς αποκατέστησε τη διαφορά δύο τερμάτων για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προτού διαμορφώσει το τελικό σκορ το νέο μεταγραφικό απόκτημα των φιλοξενούμενων, Λουίς Οπέντα.

Στο «WWK Arena» έγινε ίσως – αν και είναι πολύ νωρίς – η ματσάρα της χρονιάς, όπου Αουγκσμπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 4-4. Καθηλωτικό το πρώτο μέρος, όταν και οι δυο ομάδες σημείωσαν από τρία γκολ. Ο Βάργκας φάνηκε να δίνει το «τρίποντο» στην Αουγκσμπουργκ αλλά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με εκτέλεση πέναλτι, ο Τσβαντσάρα έσωσε το βαθμό για τα «πουλάρια».

Με ένα… αυτογκόλ η Φράιμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την «PreZero Αρίνα» κερδίζοντας με 2-1 τη Χόφενχαϊμ ενώ στη «Φόλκσβαγκεν Αρίνα» η Βόλφσμπουργκ από το πρώτο ημίχρονο καθάρισε το ματς με τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ.