Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Εθνική Παίδων: Νίκησε τη Λετονία (77-71) και έκανε το «2 στα 2»

Μετά τη Σερβία, η Εθνική ομάδα Παίδων νίκησε με 77-71 και τη Λετονία, έκανε το «2 στα 2» στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Β. Μακεδονίας.

Μετά τη Σερβία, η εθνική ομάδα Παίδων νίκησε με 77-71 και τη Λετονία, έκανε το «2 στα 2» στον Δ’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βόρεια Μακεδονία και σήμερα Δευτέρα (7/8) στις 22:00 θα επιχειρήσει να «καθαρίσει» την πρωτιά στο γκρουπ, απέναντι στην Πολωνία.

Μεγάλο ματς από τον Στράτο Παπασταύρου (20π.) και τον Νικόλα Σερμπέζη (14π.), καθοριστικό το «γκολ-φάουλ» του Βασίλη Καζαμία στα 18’’ που «τελείωσε» τη νίκη για τη «γαλανόλευκη» ομάδα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη ξεκίνησε καλά στην πρώτη περίοδο και συντήρησε για αρκετή ώρα μία μικρή διαφορά, χωρίς να μπορέσει να ξεφύγει πολύ στο σκορ.

Οι κακές επιλογές στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο και η μεγάλη αστοχία στις βολές (29/48, 60,42%) έδωσαν τη ευκαιρία στους Λετονούς να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ, όμως η Εθνική Ομάδα ξαναβρήκε σιγά-σιγά την ισορροπία της κι έφερε το παιχνίδι στο δικό της ρυθμό.

Οι Σερμπέζης και Παπασταύρου διατηρούσαν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ και στο τέλος η ψυχραιμία των Καζαμία και Παπασταύρου, χάρισαν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στην Εθνική Ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-51, 77-71

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΛΛΑΔΑ (Ιωάννης Καλαμπόκης): Αλεξάκης 8 (1), Καζαμίας 3, Λέφας 5, Ντάψης 6, Σερμπέζης 14 (2), Καραθανάσης 7 (9ρ.), Μακαρατζής 6, Μουτάφης 2, Παπασταύρου 20 (1), Πουρλίδας, Σκληρός 1, Στέβοβιτς 5.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Άγκρις Γκαλβανόφσκις): Άντζεβς 19 (2), Μπερκόλτς 3, Τζάσανς 2, Ρούντουσανς, 14 (1) Σίπκο 3 (1), Αμπέλε, Μπίρστε 10 (2), Φρέιντενφελντς 5 (1), Γκρίνβαλντς, Κούρουκς 2, Τομς, Πέτροβικς 13 (3)

Σκάνδαλο: Δεν κλήθηκε σε απολογία ο Αλμέιδα για την επίθεση στην Τούμπα

Ο Ματίας Αλμέιδα επιτέθηκε και έπιασε από τον λαιμό άνθρωπο της ΥΑΒΑΧ μετά το τέλος του παιχνιδιού στην Τούμπα, παρόλα αυτά δεν κλήθηκε σε απολογία από τον αθλητικό δικαστή της Super League.