Νάγκετς – Χιτ 108-111: Αδιανόητο comeback του Μαϊάμι στην τέταρτη περίοδο και 1-1 οι τελικοί

Οι ψυχωμένοι Μαϊάμι Χιτ έκαναν μια τρομερή προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στην ανατροπή, επιβλήθηκαν με σκορ 111-108 των Ντένβερ Νάγκετς και με το μπρέικ πλέον η σειρά βρίσκεται στο 1-1.

Αυτοί οι Χιτ δεν τα παρατάνε ποτέ! Παρά το κακό Game 1 η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα δεν πτοήθηκε και με μια τρομερή εμφάνιση στο Game 2 μπόρεσε να επιβληθεί των Ντένβερ Νάγκετς με σκορ 111-108, φτάνοντας στο μπρέικ και πλέον η σειρά των τελικών βρίσκεται στο 1-1.

Ο Τζίμι Μπάτλερ και η παρέα του έφτασαν στη νίκη χάρη σε μια αδιανόητη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, με τους «σβόλους» να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν παρά τη μαγική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Νίκολα Γιόκιτς.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκέιμπ Βίνσεντ με 23 πόντους, ενώ από 21 πρόσθεσαν οι Τζίμι Μπάτλερ και Μπαμ Αντεμπάγιο. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκολα Γιόκιτς σταμάτησε στους 41 πόντους με 11 ριμπάουντ, με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να έχει 18.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όντας αρκετά αμφίρροπο, με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά στο σκορ και να μην επιτρέπουν ο ένας στον άλλον να ξεφύγει. Ωστόσο, το Μαϊάμι ήταν εκείνο που μπόρεσε να πάρει μια πολύ μικρή διαφορά. Οι Νάγκετς όμως βρήκαν τον εαυτό τους στο 2ο δωδεκάλεπτο και με ωραίο μπάσκετ πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (57-51).

Η τρίτη περίοδος έμοιαζε αρκετά με την πρώτη. Το Ντένβερ παρόλα αυτά κρατούσε το μικρό προβάδισμα που είχε καταφέρει να χτίσει, με τους Χιτ να είναι σε… απόσταση βολής και να περιμένουν την στιγμή του. Η οποία και ήρθε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Το σύνολο του Σποέλστρα έδειξε γιατί έφτασε ως εδώ και με μια μεγάλη ανατροπή έφερε τούμπα το ματς για να φτάσει στο τελικό 111-108, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Tα δωδεκάλεπτα: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.