Ο Παναθηναϊκός «λύγισε» το Περιστέρι (89-80)

Χάρη σε ένα επιμέρους 27-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι με 89-80 , έκανε το 2-1 στη σειρά και απέχει μια νίκη από τους τελικούς της Basket League.

Ένα καλό δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στον τρίτο ημιτελικό της Basket League, ανάμεσα στους «πράσινους» και το Περιστέρι, για να πάρει εν τέλει τη νίκη με 89-80 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1 στη σειρά και χρειάζεται μία νίκη για να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς στο πρωταθλήματος. Επόμενη αναμέτρηση το Σάββατο (27/05) στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Φρανσίσκο να κάνει ό,τι θέλει στο 1vs1 όποιον αντίπαλο είχε μπροστά του και να τελειώνει με εύκολα λέι απ τις φάσεις. Οι «πράσινοι» είχαν για οδηγό στην επίθεση τον Γκριγκόνις και με πολύ καλά ποσοστά από το τρίποντο διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με πολύ υψηλό σκορ (30-24).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (32-24) με τον Καλαϊτζάκη να δίνει πολύτιμες βοήθειες, η ομάδα του Σπανούλη όμως έτρεξε σερί 7-0 με τον τρομερό Φρανσίσκο για να μειώσει στον πόντο (34-33). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να εκμεταλλεύεται το τρίποντο και προηγήθηκε με 6 (42-36) για να απαντήσει εκ νέου το Περιστέρι με τον Φρανσίσκο να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια και να ισοφαρίζει σε 44-44, ενώ λίγο αργότερα ο Ντένμον με τρίποντο ισοφάρισε για το 49-49 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό, που βελτίωσε σε μεγάλο βαθμό την άμυνά του, κυρίως πάνω στον εξαιρετικό στο πρώτο μέρος Φρανσίσκο, τον οποίο και κράτησε μόλις στον έναν πόντο στην περίοδο. Το γρήγορο 10-0 των «πρασίνων» για το 59-49 του έδωσε τεράστιο προβάδισμα, ενώ η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει κι έφτασε στο +17 (76-59) στο τέλος της περιόδου, με το «τριφύλλι» να μετράει το εντυπωσιακό 11/14 τρίποντα σε εκείνο το σημείο.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους (83-62) με καλάθι του Αγραβάνη, όμως κάπου εκεί επήλθε χαλαρότητα, με το Περιστέρι να κάνει μια μεγάλη αντεπίθεση και να τρέχει, μέσα από την άμυνά του, σερί 12-0 για να μειώσει σε 83-74 με τρίποντο του Κασελάκη περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος. Τελικά ο Παναθηναϊκός άντεξε, κράτησε τη διαφορά στους 10 πόντους και στο φινάλε πήρε τη νίκη με 89-80, για να κάνει το 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: «Μάχη» τίτλου στο Ρέντη

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού θα υποδεχθεί το Σάββατο (27/4, 19:30) την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού στον 5ο τελικό της Α1, που θα κρίνει τον φετινό τίτλο.