Τετάρτη 01 Μαϊου 2024
Μπράιτον – Έβερτον 1-5: Πήρε νίκη - ανάσα

Μπράιτον – Έβερτον 1-5: Πήρε νίκη – ανάσα

Η Έβερτον επιβλήθηκε της Μπράιτον με το ευρύ 5-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική… ανάσα.

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η Έβερτον απέναντι στην Μπράιτον, της οποίας και επιβλήθηκε εκτός έδρας με το ευρύ 5-1, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Premier League.

Τα «ζαχαρωτά» μπήκαν αποφασισμένα να φύγουν με το διπλό από το γήπεδο των «γλάρων» και ήταν καταιγιστικά από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης σημειώνοντας πέντε τέρματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Έβερτον που άνοιξε στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Αμπντουλαγιέ Ντουκουρέ να κάνει το 1-0. Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ συνέχιζε να πιέζει και στο 29′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-0, για να έρθει και το 3-0 στο 35′ με αυτογκόλ του Στιλ. Το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση επεφύλασσε άλλα τρία τέρματα στο τελευταίο κομμάτι της. Ο ΜακΝιλ ανέβασε στον δείκτη του σκορ σε 4-0 στο 76ο λεπτό, για να έρθει ο ΜακΆλιστερ να πετύχει το γκολ της τιμής για την Μπράιτον μειώνοντας σε 4-1 τρία λεπτά αργότερα. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ξανά ο ΜακΝιλ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άιρτον Σένα: Τριάντα χρόνια χωρίς τον θρύλο

Έχουν περάσει τρεις δεκαετίες από τότε που ο «θεός» των γκραν πρι μετακόμισε σε άλλες πίστες, αφού φρόντισε να φτιάξει τις επίγειες...