Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Γουέστ Χαμ – Άρσεναλ 2-2: Μεγάλη γκέλα των «κανονιέρηδων»

Για δεύτερο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, η Άρσεναλ δέχθηκε την ισοφάριση ενώ προηγούταν με 2 γκολ κι έμεινε στο ισόπαλο 2-2 απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

Όπως και κόντρα στη Λίβερπουλ την προηγούμενη αγωνιστική, έτσι και σήμερα απέναντι στη Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Άρσεναλ απώλεσε προβάδισμα δύο γκολ, δέχθηκε την ισοφάριση και τελικά έφυγε με μόλις έναν βαθμό. Στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι με ένα παιχνίδι περισσότερο η ομάδα του Αρτέτα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και μόλις στο 7ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ζεσούς να εκμεταλλεύεται την πάσα πάρε-βάλε του Γκιμπς-Γουάιτς και να γράφει το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάρτιν Όντεγκααρντ, με ωραίο σουτ στην κίνηση, ύστερα από γέμισμα του Μαρτινέλι σκόραρε για το 0-2.

Η Γουέστ Χαμ ωστόσο μείωσε πριν το ημίχρονο, στο 33′ με εκτέλεση πέναλτι του Μπενραχμά και στο 52′ ο Σακά απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα και να δώσει και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του. Στο 55ο λεπτό, ο Μπόουεν ισοφάρισε σε 2-2 και παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες για το γκολ της νίκης η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Κέρερ, Ζούμα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν, Πακετά (88′ Ντάουνς), Μπενραχμά, Αντόνιο (88′ Κορνέ)

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Μαγκαλάες, Τίερνι (85′ Βιέιρα), Έντεγκααρντ, Παρτέι (67′ Ζορζίνιο), Τζάκα, Σακά, Ζεσούς (67′ Τροσάρ), Μαρτινέλι (85′ Νέλσον)

17/4 22:00 Λιντς – Λίβερπουλ

Μια βραδιά που την άξιζαν ο γίγαντας κόσμος του Ολυμπιακού και ο Βαγγέλης Μαρινάκης

Η βραδιά στο «Βίλα Παρκ» και η μεγάλη νίκη επί της Άστον Βίλα, είναι ο ορισμός της ευτυχίας για τον κόσμο του Ολυμπιακού και τον πρόεδρό του