Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Πήρε το ντέρμπι των ουραγών

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Βιλερμπάν με 86-82 και πέτυχε τη 2η συνεχόμενη νίκη του και 10η στη φετινή Euroleague, διατηρώντας απόσταση 2 νικών από τους Γάλλους στη 16η θέση.

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το Αστρομπάλ, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 86-82,για την 29η αγωνιστική της Euroleague, με τους «πράσινους» να δείχνουν θετικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και να… διασκεδάζουν τις εντυπώσεις με τη 2η συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση. Λι με 14 πόντους, Γουίλιαμς και Μπέικον με 13 ήταν οι καλύτεροι για τους «πράσινους». Αγωνία στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού για τον τραυματισμό του Ματέους Πονίτκα, ενόψει και του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Λι, Τόμας, Μπέικον, Γουίλιαμς και Γκουντάιτις το ματς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν εξίσου συγκεντρωμένα στην αναμέτρηση και να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα. Το παιχνίδι ήταν μία σου και μία μου, μέχρι τα τελευταία λεπτά της περιόδου, με τους Γάλλους να καταφέρνουν για πρώτη φορά να «ξεφύγουν» με 5 (23-18) με τρίποντο του Νουά στον αιφνιδιασμό και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +6 (26-20) χάρη σε νέο τρίποντο του Ντιό.

Η δεύτερη περίοδος ωστόσο ήταν διαφορετική υπόθεση, με το «τριφύλλι» να βγαίνει αλλαγμένο στο παρκέ και να μειώνει γρήγορα στον πόντο με σερί 5-0. Ο Πονίτκα ισοφάρισε στη συνέχεια σε 27-27, για να τρέξει σε εκείνο το σημείο ένα επιμέρους 2-9 ο Παναθηναϊκός και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 7 (29-36). Μια ένταση μεταξύ Παπαγιάννη και Μποστ «χάλασε» τον ρυθμό των «πρασίνων», με αποτέλεσμα να «χτυπήσουν» ξανά οι γηπεδούχοι και με δύο σερί τρίποντα να μειώσουν στον πόντο. Οι παίκτες του Σερέλη απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, πήραν ξανά προβάδισμα 7 πόντων, προηγήθηκαν μέχρι και με 11 με κάρφωμα του Μπέικον στον αιφνιδιασμό, για να διαμορφώσει το 43-52, του ημιχρόνου ο Τάιους με τον ίδιο τρόπο.

Ο Παναθηναϊκός έχασε τον Πονίτκα για όλο το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν έχασε και την ψυχραιμία του και τη διαφορά που είχε χτίσει. Οι «πράσινοι» διατηρήθηκαν κοντά στα επίπεδα των 10 πόντων, οι Λι και Γουίλιαμς συνέχισαν να λειτουργούν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ένα προβάδισμα 8 πόντων (62-70). Στην τελευταία περίοδο η Βιλερμπάν πίεσε πολύ, έψαξε την ανατροπή, αλλά οι παίκτες του Σερέλη είχαν τις σωστές αποφάσεις, με τον Λι να κλέβει καθοριστικές μπάλες και τον Μπέικον να πετυχαίνει καθοριστικά σουτ. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά κι έτσι ο Παναθηναϊκός έφυγε με το «διπλό» από τη Λιόν με το τελικό 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.