Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 3-1: Νίκη με ανατροπή για τη «βασίλισσα»

Μιλιτάο και Βινίσιους έφεραν τούμπα το ματς για τη Ρεάλ, που μείωσε την απόσταση από την Μπαρτσελόνα.

Τα… χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αγχώθηκε, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη (3-1) επί της Εσπανιόλ.

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά με μπροστάρηδες τους Βραζιλιάνους Μιλιτάο και Βινίσιους, πανηγύρισε το πολύτιμο τρίποντο. Στους 56 πόντους πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης, μείωσε στους έξι βαθμούς την απόσταση από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα.

Ο Χοσέλου πάγωσε το Μπερναμπέου στο 8ο λεπτό, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να φέρνει… τούμπα το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

Αρχικά, στο 22′, ο Βινίσιους με τρομερό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 για τη βασίλισσα. Το γκολ έδωσε… φτερά και η ανατροπή δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους. Από φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκπληκτική σέντρα του Τσουαμενί με το εξωτερικό, ο Μιλιτάο με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 (39’).

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ασένσιο, με υποδειγματικό τελείωμα, έγραψε το τελικό 3-1 για τη Ρεάλ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Μιλιτάο, Καμαβινγκά, Νάτσο, Καρβαχάλ, Τσουαμενί (74′ Ρούντιγκερ), Μόντριτς (72′ Ασένσιο), Κρόος (74′ Θεμπάγιος), Βαλβέρδε, Βινίσιους (90′ Ροντρίγκες), Ροδρίγο

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πατσέκο, Όσκαρ Χιλ (69′ Πιέρ-Γκάμπριελ, 85′ Βιδάλ), Καμπρέρα, Σέζαρ Μόντες, Σέρχι Γκόμεθ (85′ Μελαμέντ), Ρούμπεν Σάντσεθ (75′ Πουάδο), Νταρντέρ, Γκραγκέρα (75′ Ντένις Σουάρεθ), Βινίσιους Ντε Σόουζα, Χοσέλου, Μπρεϊθγουέιτ

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό