Σάββατο 27 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Κολοσσός Ρόδου: Νίκη τετράδας για την «Ένωση» (95-89)

Η ΑΕΚ επικράτησε σε ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι εντός έδρας του Κολοσσού με 95-89 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την 4άδα της κανονικής περιόδου που δίνει πλεονέκτημα στα playoffs της Basket League.

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε στο κλειστό των Λιοσίων τον Κολοσσό Ρόδου για την 18η αγωνιστικής της Basket League. Έναν Κολοσσό που ήρθε από μια πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό όπου και έχασε από ένα τρίποντο του Βεζένκοφ στα 5’’.

Η αναμέτρηση λοιπόν ήταν εφάμιλλη με αυτή της περασμένης αγωνιστικής με τους Ροδίτες να δυσκολεύουν αρκετά την ΑΕΚ, αλλά να ηττούνται τελικά σε ένα ακόμα ματς με 95-89, το τέταρτο κατά σειρά.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπορεί να είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να μπουν στην κρίσιμη 4η περίοδο με ένα υπέρ τους +13 (81-68).

Ωστόσο ο Κολοσσός έτρεξε ένα επί μέρους 21-14, μείωσε μέχρι και το -5 (89-84), αλλά οι παίκτες του Ηλία Κατζούρη δεν επέτρεψαν σκέψεις ανατροπής, κλείνοντας το ματς ιδανικά με το τελικό 95-89 να έχει την ΑΕΚ 3η με 11 νίκες και 29 βαθμούς, έχοντας την ισοβαθμία με το 4ο Περιστέρι, με τον Προμηθέα Πατρών να βρίσκεται στο κατόπι τους με 27 βαθμούς και 10 νίκες αλλά και ένα ματς λιγότερο αφού αγωνίζεται αύριο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.