«Μπαμ» της Μπασκόνια στη Μαδρίτη και δώρο στον Ολυμπιακό! (81-85)

Με buzzer beater του Ματ Κοστέλο η Μπασκόνια πέτυχε τεράστιο διπλό 8αδας κάνοντας και τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν.

Μια τεράστια νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας με σκορ 85-81 στην πρωτεύουσα της Ισπανίας για την 27η αγωνιστικής της Euroleague, κάνοντας παράλληλα ένα μεγάλο δώρο στον Ολυμπιακό.

Σε ένα δραματικό φινάλε και με το σκορ στο 81-81 ο Ντόλτον Χομς έκανε ένα τρομερό μπλοκ στον Έντι Ταβάρες με 10″ στο ρολόι και στη συνέχεια της φάσης ο Ματ Κοστέλο με buzzer beater τρίποντο και φάουλ εκτέλεσε τη «βασίλισσα» φέρνοντας πρώτο τον Ολυμπιακό, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν και την ισοβαθμία απέναντι στην ομάδα του Τσους Ματέο.

Oι Μαδριλένοι ξεκίνησαν καλύτερο το παιχνίδι παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Στην τρίτη περίοδο υπήρχε απόλυτη ισορροπία, με την Μπασκόνια να κάνει ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και να κλέβει τη νίκη στο φινάλε με το τρομερό καλάθι του Κοστέλο για το τελικό 85-81.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Euroleague:

Άλμπα Βερολίνου-Ζάλγκιρις Κάουνας 63-66

Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 77-70

Βαλένθια-Ολίμπια Μιλάνο 84-88

Βίρτους Μπολόνια-Παρτίζαν 79-88

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια 81-85

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.