Ερυθρός Αστέρας – Παρτιζάν 78-79: Πήρε εκδίκηση ο Ομπράντοβιτς

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς νίκησε με 79-78 μέσα στο «Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χολ» και πήρε εκδίκηση για την ήττα της στον πρώτο γύρο με το buzzer beater του Νέντοβιτς.

Η Παρτιζάν πήρε το δεύτερο ντέρμπι στην ιστορία της Euroleague με τον Ερυθρό Αστέρα! Για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε με 79-78 σε ματς-θρίλερ και πήρε εκδίκηση για την ήττα της στο πρώτο παιχνίδι με buzzer beater του Νέντοβιτς.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού ήταν κατά κάποιο τρόπο πρωταγωνιστής και στον αποψινό αγώνα αφού χάρη σε δικό του τρίποντο στη λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τουλάχιστον τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας. Τη δεδομένη στιγμή μάλιστα, οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ με 10-11 και παλεύουν για την είσοδό τους στην οκτάδα.

Λεντέι και Έξουμ είχαν από 20 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι για την Παρτιζάν, ενώ ο Παπαπέτρου έμεινε άποντος μετά από 21 λεπτά στο παρκέ έχοντας 0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από την άλλη, 26 πόντους είχε ο Βιλντόζα και 23 ο Νέντοβιτς.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάντα το πάνω χέρι. Χάρη στην αστοχία του Αστέρα η Παρτιζάν προηγήθηκε με +7 (13-20 στο 9′) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με +8 (37-45, 20′) στο ημίχρονο.

Χάρη σε έμμεσο τρίποντο του Βιλντόζα ο Αστέρα μείωσε σε 46-48 στο 25′, αλλά η Παρτιζάν δεν έχασε το προβάδισμα. Δύο λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα του Ζοτς βρέθηκε στο +5 (67-72 στο 38′) και πήρε ουσιαστικά τη νίκη χάρη σε δύο βολές του Έξουμ, πριν ο Νέντοβιτς με τρίποντο διαμορφώσει το τελικό 78-79.

Τα Δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.