Ασταμάτητες οι «ερυθρόλευκες» (17-5)

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού συνέχισε με το απόλυτο στην Α1, επικρατώντας του ΓΣ Περιστερίου με 17-5, στο Παπαστράτειο.

Η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού έδωσε συνέχεια στην απολύτως νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Α1 καθώς επικράτησε με 17-5 του Γ.Σ. Περιστερίου στο Παπαστράτειο.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επιβλήθηκαν με άνεση του αντιπάλου τους, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Την Κυριακή (15/1) στις 14:00, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς θα αντιμετωπίσει τον ΝΟ Λάρισας στο Παπαστράτειο ως τυπικά φιλοξενούμενη, για το θεσμό του Κυπέλλου με στόχο την πρόκριση στο Final-4.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τις Κρίστμας και Χυδηριώτη να σκοράρουν από δυο φορές η καθεμία προηγήθηκαν με 4-0 στα 2:07. Στη συνέχεια τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε η Στεφανία Σάντα, η οποία με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 (1:28). Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 5-1 με την Πολιτσοπούλου (34’’), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με την έναρξη του 2ου οκταλέπτου, η Δέσποινα Δρακωτού προσέθεσε το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ γράφοντας με σουτ από την περιφέρεια, το 6-1 και δυο περίπου λεπτά αργότερα, η Κίρα Κρίστμας με το τρίτο προσωπικό της γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 7-2 με την Αποστολίδου (4:31), για να ακολουθήσουν δυο διαδοχικά γκολ από τις Μ. Πλευρίτου και Τριχά για το 9-2.

Το Περιστέρι μείωσε σε 9-3 με την Γροζοπούλου (1:32), το οποίο παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, έφτασε στο 13-5 στο 3ο οκτάλεπτο και με το επιμέρους 4-0 στην τελευταία περίοδο στην τελική επικράτησε με το ευρύ 17-5!

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 4-2, 4-0

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.