Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-86: Ανάσταση για τους «πράσινους»

Τέλος στο σερί των έξι ηττών του στην Euroleague έβαλε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε της Μακάμπι σε ματς-θρίλερ στο ΟΑΚΑ με 88-86.

Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό! Μετά από έξι σερί ήττες στην Euroleague, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-86 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ, αν και… έπαιξαν με τη φωτιά στα τελευταία λεπτά. Στο 7-12 ανέβηκε το «τριφύλλι», στο 10-9 έπεσαν οι Ισραηλινοί.

Ο Λι με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, με τον Μπέικον να έχει 19 με μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο ενώ 17 πόντους είχε ο Γουίλιαμς που πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος. Για τη Μακάμπι ο Κόλσον έκανε απίθανο ματς με 29 πόντους έχοντας 7/7 δίποντα και 5/6 τρίποντα ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. 21 πόντους είχε ο Μπάλντγουιν που έχασε το τελευταίο σουτ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Με τον Καλαϊτζάκη να είναι εξαιρετικός στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-11 της Μακάμπι περίπου τρία λεπτά πριν το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +7 (24-17) χάρη σε τρίποντο του Μπέικον στη λήξη της περιόδου.

Ένα 6-0 των Ισραηλινών σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερα από τρία λεπτά, έφεραν το σκορ στο 24-23, με τη Μακάμπι να προσπερνά μάλιστα για πρώτη φορά με 30-31 στο 17’ χάρη στον Νίμπο. Δύο σερί καλάθια του Λι έβαλαν μπροστά με 34-31 τον Παναθηναϊκό, που με «όπλο» την άμυνά του και χάρη στην ευστοχία του Γκουντάιτις από τις βολές, πήγε στο ημίχρονο με +8 (45-37) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε έναν διαγωνισμό τριπόντων στα πρώτα πέντε λεπτά, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα, αν και η Μακάμπι μείωσε σε 52-51. Ο Μπράουν με νέα τρίποντο ισοφάρισε μετά από ώρα για το 56-56 (29’), αλλά χάρη σε μεγάλα σουτ του Λι και ένα σερί 6-0, ο Παναθηναϊκός έφτιαξε και πάλι μία μικρή διαφορά με 65-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με καλάθι του Μάρτιν η Μακάμπι προηγήθηκε για δεύτερη φορά στο ματς (71-72, 35’), αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Μπέικον που με μεγάλα σουτ έφερε τον Παναθηναϊκό στο 80-72 (37’). H Μακάμπι έφερε τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι με ένα 10-0 σε δύο λεπτά (83-84), με το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι το μεγάλο τρίποντο του Γουόλτερς για το 88-86 στα 7.8» πριν το τέλος. Ο Μπάλντγουιν πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε και οι «πράσινοι» πανηγύρισαν επιτέλους μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).