Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 4-0: Διέλυσε τους «μπλε» και… βλέπει Άρσεναλ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε ένα άνετο απόγευμα κόντρα στην Τσέλσι, της οποίας και επιβλήθηκε με σκορ 4-0.

Σε παράσταση για έναν… ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στην Τσέλσι η Μάντσεστερ Σίτι, επικρατώντας εύκολα με το ευρύ 4-0 και παίρνοντας την πρόκριση για τον 4ο γύρο του FA Cup, εκεί όπου πιθανότατα θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ.

Ένα τέταρτο στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να καθαρίσει το παιχνίδι και να φτάσει άνετα στη νίκη, μετατρέποντας ουσιαστικά το υπόλοιπο του παιχνιδιού σε τυπική διαδικασία απέναντι στο… φάντασμα των Λονδρέζων.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Ριγιάντ Μαχρέζ με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 23′ για το 1-0. Οι «πολίτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 30ο λεπτό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουλιάν Άλβαρες που έγραψε το 2-0. Το εκρηκτικό τέταρτο ολοκληρώθηκε για τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα με τον Φιλ Φόντεν να κάνει το 3-0 στο 38′, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο 45λεπτο, με τη Σίτι να κάνει διαχείριση δυνάμεων και να φτάνει μάλιστα και σε τέταρτο γκολ με δράστη ξανά τον Μαχρέζ που έστησε την μπάλα στα έντεκα βήματα και έγραψε το τελικό 4-0 στο 85′.