Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 66-50: Συνεχίζουν ακάθεκτες οι «ερυθρόλευκες»

Η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 66-50 της Νίκης Λευκάδας και έκανε το «14Χ14» στην Α1.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, για το 2023, πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στη «μάχη» της Α1, αφού επικράτησαν με 66-50 της Νίκης Λευκάδας στο ΣΕΦ, για τη 14η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας το «14 στα 14».

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που από το 2:38 της δεύτερης περιόδου αγωνίστηκαν χωρίς τον προπονητή τους, Θάνο Νίκλα (αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές), «έκλεισαν» με προβάδισμα 34-32 το πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο, ξέφυγαν με +18 (66-48) από την ομάδα της Λευκάδας και πήραν τη νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α1.

Με καλάθι και φάουλ της Γκούσταφσον, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +6 (11-5) στα πρώτα λεπτά (6:39) του ματς, με την Νικολοπούλου να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό της τρίποντο, στο 4:50, για το 14-8.

Η ομάδα της Λευκάδας προσπέρασε με 16-14, η Σπυριδοπούλου «απάντησε» με τρίποντο (0:45), για το 17-16, όμως οι νταμπλούχες Ελλάδας «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ (17-18). Στο 2:38 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Γκούσταφσον ανέβασε τη διαφορά στο +7 (33-26), σημείο στο οποίο αποβλήθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θάνος Νίκλας, με δύο τεχνικές ποινές, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-32.

Στο 8:32 του τρίτου δεκάλεπτου, η Νικολοπούλου έδωσε «αέρα» έξι πόντων (38-32) στις «ερυθρόλευκες», ενώ στη συνέχεια (6:13), η Σπυριδοπούλου σκόραρε από τα 6,75μ., για το 41-34. Με δύο εύστοχες βολές της Νικολοπούλου (5:08), ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +9 (43-34) από τη Νίκη, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο, στο 3:57, για το 46-39.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 46-44, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε… στροφές και με δύο βολές της Αυτζή (0:02), έφτασε στο 52-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι νταμπλούχες Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά στην τελευταία περίοδο και στο 9:13, έφτασαν στο +13 (57-44), με τρίποντο της Νικολοπούλου! Με καλάθι της νεαρής Γκουζέλου, στα 34 δευτερόλεπτα, οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα 18 πόντων (66-48) και έτσι, επικράτησαν με 66-50.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-32, 52-44, 66-50

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 9, Σταμάτη, Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου 14(4), Σύρρα, Γκούσταφσον 14, Νικολοπούλου 13(3), Δίελα, ΓκουζέλουΑυτζή 7(1), Σκόριτς 2

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3(1), Γεωργάκη, Χασάπη, Οκόνορ 11(2), Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 4, Τραγουστή, Χερντ 15, Κάρεϊ 17(2)

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.