Ντιζόν – Περιστέρι 89-80: Ήττα στις λεπτομέρειες

Το Περιστέρι έφτασε κοντά στο να «σπάσει» την έδρα της Ντιζόν, ωστόσο γνώρισε την ήττα στο φινάλε με 89-80 και βρέθηκε πίσω στη σειρά των αγώνων των Play-In του BCL.

Το Περιστέρι έδωσε «μάχη» στη Γαλλία απέναντι στην Ντιζόν, πάλεψε για 35′ λεπτά για να πάρει τη νίκη ωστόσο στο τέλος «λύγισε» και γνώρισε την ήττα με 89-80, για τον πρώτο αγώνα των Play-In του Basketball Champions League, με τη σειρά πλέον να έρχεται στην Αθήνα.

Ο Μάρκους Ντένμον ξεκίνησε «καυτός» την αναμέτρηση πετυχαίνοντας δύο τρίποντα στο πρώτο λεπτό και το Περιστέρι κατάφερε να προηγηθεί με 2-6, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 για το 11-6. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ωστόσο έτρεξε το δικό της σερί για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (11-14) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τους Γάλλους να έχουν οριακό προβάδισμα (17-16).

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (22-16), με το Περιστέρι να μην δείχνει να επηρεάζεται και να πατάει γκάζι. Με τους Φρανσίσκο και Μπίλαν να βγαίνουν μπροστά η ελληνική ομάδα κατάφερε να βρεθεί στο +7 (30-37 στο 19′). Ο ΜακΝτάφι μείωσε στους τρεις όμως ο Ντένμον με τρίποντο στο τέλος του χρόνου διαμόρφωσε το 40-34 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο σκορ, με τους Γάλλους όμως να πραγματοποιούν ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο και να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα και μετά από ένα σερί 10-3 βρέθηκαν στο +4 (64-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι έμεινε κοντά, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 73-74 λίγο πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου, ωστόσο σε εκείνο το σημείο η Ντιζόν έτρεξε ένα σερί 7-0, πήρε το προβάδισμα το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος για να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4 (4 ριμπάουντ), Χόλστον 15 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρόβατ 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ0, ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ.

Περιστέρι (Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρανσίσκο 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοβ 2.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.