Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Κολοσσός Ρόδου – Περιστέρι 88-82: Έκλεισαν τη χρονιά με νίκη οι Ροδίτες

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε το 2022 στην Basket League ο Κολοσσός Ρόδου, που επικράτησε του Περιστερίου με 88-82, για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική.

Ο Κολοσσός υποδέχθηκε το Περιστέρι στην εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Basket League και πήρε τη νίκη με 88-82, συνεχίζοντας έτσι τις πολύ καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 5 (9-14), ενώ λίγο αργότερα ο Φρανσίσκο ευστόχησε από την περίμετρο για το 14-21 (8′). Χάρη σε τρίποντο του Κένταλ ωστόσο οι Νησιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -4 (21-25).

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά, με τον Κολοσσό να τρέχει ένα σερί 8-0, με τρίποντα των Γιαννόπουλου και Κένταλ και να βρίσκεται στο +4 (29-25). Ο Κασελάκης έκανε το 36-35, για να απαντήσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχοι και να βρεθούν για πρώτη φορά στο +8 (43-35) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα Ηλία Παπαθεωδόρου να προηγείται με 7 (47-40).

Στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός, με συνεχόμενους πόντους του Κατσίβελη κατάφερε και ξέφυγε μέχρι και με 13 (60-47) και να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 10 (66-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στους Φρανσίσκο και Ντένμον το Περιστέρι μείωσε γρήγορα στους 6 (68-62) και έδειξε πως θα παλέψει το παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Ο Κολοσσός στη συνέχεια αποκατέστησε γρήγορα το +11 με τον Όσμπορν (73-62), για να επιστρέψουν ξανά οι φιλοξενούμενοι με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ντένμον στους 4 (75-71), πριν περάσουν και μπροστά (78-79). Ο Κόφεϊ πέτυχε εντυπωσιακό κάρφωμα για ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του, ο Κολοσσός έβγαλε την επόμενη άμυνα και τα πάντα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 47-40, 66-56, 88-82

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.