Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Νίκη της Ρίτας στο Περιστέρι (82-71)

Η Ρίτας Βίλνιους πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στο Περιστέρι και κατάφερε να φύγει με το διπλό, επικρατώντας 82-71 της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Τη δεύτερη ήττα του στο φετινό Basketball Champions League υπέστη το Περιστέρι, που είδε τη Ρίτας Βίλνιους να περνά σχετικά εύκολα με σκορ 82-71 από το «Ανδρέας Παπανδρέου» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Οι Λιθουανοί ήταν κυριαρχικοί στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Βασίλη Σπανούλη να επιστρέψουν στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασαν σε ένα πολύ σημαντικό διπλό ενόψει της συνέχειας.

Κορυφαίους για τους νικητές ήταν ο Tζάρβις Γουίλιαμς με 13 πόντους ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Μάρκους Φόστερ και Έλβαρ Φρίντρικσον. Από την άλλη πλευρά, ο Σιλβέν Φρανσίσκο μέτρησε 19 πόντους και άλλους 15 έβαλε ο Αλέκσα Ραντάνοφ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να είναι καλύτεροι και να παίρνουν γρήγορα διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει την απόστασή του από το σκορ, με το 44-38 υπέρ της Ρίτας να είναι σκορ ημιχρόνου.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, το οποίο είδε και πάλι τους Λιθουανούς να ανεβάζουν τη διαφορά και να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι. Στην τέταρτη περίοδο όσο κι αν η ελληνική ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει, δεν τα κατάφερε, και έτσι η Ρίτας έφυγε με το τελικό 82-71 και το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.