Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 73-67: Ήττα για την «Ένωση» στη Ρόδο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σταρκς, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε 73-67 της ΑΕΚ στη Ρόδο για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Η ΑΕΚ γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League, από τον Κολοσσό στη Ρόδο με 73-67. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους οι Σταρκς που σταμάτησε στους 25 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και με υπομονή στο παιχνίδι της, χτύπησαν κοντά στο καλάθι με τον ΜακΓκριφ και με τον Ακίλ Μίτσελ να συνεισφέρει κι αυτός επιθετικά, κατάφεραν να βρεθούν στο +5 (8-13) και στη συνέχεια 15-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, Σταρκς και Μπορέιρα έδωσαν τον ρυθμό, οι νησιώτες ισοφάρισαν με ένα 5-0. Ο Στρέλνιεκς πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. ωστόσο έφερε και πάλι την «Ένωση» σε θέση οδηγού και στο +6(26-32), για να απαντήσει ξανά ο Κολοσσός και να ισοφαρίσει σε 33-33 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τον ίδιο τρόπο, με την ΑΕΚ να διατηρείται μπροστά στο σκορ (39-44, 26′). Γιαννόπουλος και Κόφι, κράτησαν τον Κολοσσό κοντά και τελικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +1 (49-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός με όπλο τα τρίποντα και τον εκπληκτικό Σταρκς, κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα. Ο Φρέιζερ ισοφάρισε σε 65-65 πέντε λεπτά πριν το τέλος, ο Σταρκς ωστόσο απάντησε με τρίποντο για το 68-65, ενώ ο Κόφεϊ με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 71-66 στο 38′.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.