Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η Βόλφσμπουργκ «δάγκωσε» τη Ντόρτμουντ (2-0)

Πετυχαίνοντας ένα γκολ στην αρχή και ένα στο τέλος του αγώνα η Βόλφσμπουργκ επιβλήθηκε της Ντόρτμουντ με σκορ 2-0.

Μια πολύ σημαντική νίκη, στην προσπάθειά της να αναρριχηθεί όσο περισσότερο μπορεί στον βαθμολογικό πίνακα, πέτυχε η Βόλφσμπουργκ που επικράτησε με σκορ 2-0 της Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Έτσι οι «λύκοι» ανέβηκαν στους 20 βαθμούς και την 8η θέση, ενώ οι Βεστφαλοί έμειναν στους 25 και κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός της ζώνης που οδηγεί στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η Βόλφσμπουργκ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, ανοίγοντας με το… καλημέρα το σκορ στο 6ο λεπτό, με δράστη τον Φαν ντε Βεν έπειτα από ασίστ του Μπορνάου για το 1-0. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι την στιγμή που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ντόρτμουντ άσκησε μπόλικη πίεση για να καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσα και να ισοφαρίσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι Βεστφαλοί είχαν βγει όλοι μπροστά και ο Ενμετσά βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 2-0 και να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπόρναουβ, Φαν Ντε Βεν, Οτάβιο, Καμίνσκι (88’ Ρουσιγιόν), Μπακού, Φ.Ενμετσά (88’ Σβάνμπεργκ), Βιντ (75’ Λ.Ενμετσά), Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Μαρμούς (58’ Βίμερ).

ΜΠ.ΝΤΟΡΜΤΟΥΝΤ: Κόμπελ, Ζίλε (71’ Μοντέεστ), Σλότερμπεκ, Γκερέιρο, Εζτσάν (80’ Πάσαλιτς), Χούμελς, Μπραντ, Μουκοκό, Μπέλινγκχαμ, Μάλεν (71’ Αζάρ), Αντεγέμι (62’ Ρέινα).

«Κοκκινίζει» το «Βίλα Παρκ»: Πόσα εισιτήρια θα πάρει ο Ολυμπιακός…

Τα εισιτήρια που θα πάρει ο Ολυμπιακός για τον εκτός έδρας ημιτελικό με την Άστον Βίλα