Μέξας: «Για ένα ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί»

Ο Κώστας Μέξας μετά την ήττα του Ιωνικού από τον Ολυμπιακό για την 5η αγωνιστική της Basket League, στάθηκε στη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων αλλά και την θετική εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Νίκαια, έχοντας τον Σάσα Βεζένκοφ σε εξαιρετική ημέρα και πέτυχε την πέμπτη νίκη του στη φετινή Basket League σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι Νικαιώτες μπόρεσαν να σταθούν επάξια απέναντι στους πρωταθλητές για σχεδόν ένα ημίχρονο, με τον προπονητή της ομάδας, Κώστα Μέξα να δηλώνει ευχαριστημένος με αυτό το διάστημα του αγώνα, ενώ τόνισε πως με 2-3 προσθήκες ακόμα ο Ιωνικός θα είναι ακόμα καλύτερος.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Για το ματς:

«Στο πρώτο ημίχρονο και τα παιδιά προσπάθησαν πολύ ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα. Έτρεξε στον αιφνιδιασμό, βρήκε πόντους και κέρδισε εύκολα το ματς. Κρατάμε ότι για ένα ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί και συνεχίζουμε».

Για την ενίσχυση της ομάδας:

«Είμαστε σε συζητήσεις. Ο Παρκς θα είναι διαθέσιμος σε λίγες μέρες. Ελπίζω με 2-3 παιδιά θα είμαστε καλύτεροι. Ο Ολυμπιακός δεν είναι κριτήριο».

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»