Ρίτας – Περιστέρι 89-64: Πρώτη ήττα για την ομάδα του Σπανούλη στο BCL

«Βαριά» ήταν η πρώτη ήττα του Περιστερίου στο BCL, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μην τα καταφέρνει κόντρα στην Ρίτας (89-64). Στο 2-1 το ρεκόρ της ομάδας των βορείων προαστίων.

Το Περιστέρι … παραδόθηκε στη Ρίτας και γνώρισε τη συντριβή 89-64, που ήταν παράλληλα η πρώτη της ήττα στο φετινό Basketball Champions League.

Έτσι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρίσκονται στο 2-1, ενώ από την άλλη οι Λιθουανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (1-2) στον όγδοο όμιλο. Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ήταν ο Φρανσίσκο με 17 πόντους, με τον Γάλλο γκαρντ να αποχωρεί τραυματίας στο τέλος του ματς.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς με τη Ρίτας να παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι το +15. Το Περιστέρι εμφανίστηκε χωρίς συνοχή στην άμυνα με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο -26 (52-26).

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στην επανάληψη, με το Περιστέρι να κάνει προσπάθεια κυρίως για να… μαζέψει την διαφορά, η οποία παρέμεινε σε διψήφια νούμερα μέχρι το τέλος, με την Ρίτας έτσι να φτάνει στην πρώτη της νίκη στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»