Μοράντ από άλλον πλανήτη, «εκτέλεσε» τους Ρόκετς με 49 πόντους – Υπέταξαν τους πρωταθλητές οι Νάγκετς

Μυθικός ο Τζα Μοράντ, έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους Ρόκετς και οδήγησε τους Γκρίζλις στη νίκη με 129-122

Τζα Μοράντ, εσύ σούπερ σταρ! Ο νεαρός άσος των Μέμφις Γκρίζλις έκανε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη νίκη επί των Ρόκετς με 129-122.

Ο Μοράντ ήταν on fire και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 49 πόντους με 17/26 σουτ (5/6 τρίποντα) και 8 ασίστ, δίνοντας στους Γκρίζλις μια πολύ σημαντική νίκη, σε αυτό το ξεκίνημα της σεζόν.

Οι Ρόκετς, που είχαν σε καλή βραδιά τους Τζέιλεν Γκριν με 33 πόντους, Αλπερέν Σενγκούν με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ και Κέβιν Πόρτερ με 18 πόντους, κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο μέρος έως και με 18 πόντους, ωστόσο τα «όργια» του Μοράντ στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν στην ομάδα του Μέμφις τη νίκη.

Εξαιρετικός και ο Τζον Κόντσαρ με 17 πόντους, άστοχος αλλά καταλυτικός ο Ντέσμοντ Μπείν που είχε 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 70-62, 100-95, 122-129

«Άλωσαν» το Σαν Φρανσίσκο με τρομερό Γιόκιτς οι Νάγκετς. Ο σέρβος σέντερ ήταν σε τρομερή βραδιά, έφθασε σε ακόμα ένα triple-double (26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και οδήγησε την ομάδα του Ντένβερ σε μια τεράστια νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Γουόριορς, επικρατώντας με 128-123.

Από κοντά και ο Μπρους Μπράουν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Πάλεψε μέχρι τέλους ο Κάρι, τελειώνοντας τον αγώνα με 34 πόντους. Μοιραίος ο Τόμπσον, που έχασε το τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.

Μπλέιζερς – Σανς 113-111

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.