Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: Μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι

Μεγάλο διπλό πήρε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι αφού επικράτησε με 75-77 του Ερυθρού Αστέρα για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

O Παναθηναϊκός «απέδρασε» από το Βελιγράδι σε ματς θρίλερ αφού νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 77-75 και έκανε σεφτέ στη φετινή Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους με τον Μπέντιλ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους και να παίρνουν αρχικά διαφορά με +5 (11-6).

Το τριφύλλι έμεινε κοντά όμως οι ψηλοί του Ερυθρού έκαναν πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες και η περίοδος έκλεισε υπέρ των Σέρβων 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 24-24 εν΄προσπέρασε κιόλας σε 26-27 με τρίποντο του Μποχωρίδη. Εκεί όμως έγιναν αρκετά λάθη από πλευράς παικτών Ράντονιτς και ο Αστέρας έκανε το σκορ 34-29 όμως ο Γκριγκόνις έδσε το σύρμα για επιστροφή και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των Πράσινων με 38-42.

Η έδρα όμως πήρε μπρος και οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα ξύπνησαν για τα καλά και ο Μπέντι γύρισε το ματς σε 51-50. Από εκείνο το σημείο το ματς πήγαινε πόντο πόντο και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν υπέρ της Ελληνικής ομάδας με 57-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τους Σέρβους να προηγούνται στα μισά της με +5 (68-63) όμως ο Γκριγκόνις και Γκουντάιτις το έφεραν στο καλάθι με 73-71 και εκεί ο Πονίτκα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε την ανατροπή στα τελευταία 22″. Μετά οι δύο ομάδες πήγαν στη Ρώσικη ρουλέτα των βολών με τον Μπέντιλ να χάνει την κρίσιμη βολή και να δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 77-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.