Άρης – Παναθηναϊκός 69-63: Θεός ο Άρης, πράσινα ζόρια με το «καλημέρα»

Ο Άρης ήταν εξαιρετικός, νίκησε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη με 69-63 και ανάγκασε τους «πράσινους» σε στραβοπάτημα στην πρεμιέρα της Basket League.

Μεγάλος Άρης, νίκησε τον Παναθηναϊκό στο «Nick Gallis Hall» με 69-65 στο πρώτο παιχνίδι στην Basket League.

Επέστρεψαν από το -15 οι, κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο «πράσινοι», με τους Θεσσαλονικείς να δείχνουν χαρακτήρα και διατηρούν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά.

Τεράστια αστοχία για τον Παναθηναϊκό στις βολές, ανέβασε τα τραγικά ποσοστά του ημιχρόνου στο τρίποντο στο δεύτερο μέρος.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε και τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται κυρίως στην άμυνα και να προσπαθούν να αποσυντονίσουν τον αντίπαλο, με τους «κίτρινους» να έχουν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε επιθετικές λύσεις και κοντά στο καλάθι αλλά και με το περιφερειακό σουτ, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν βοήθησε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να έχει ισχνό προβάδισμα στο σκορ με 16-15.

Η μεγάλη αστοχία ωστόσο του Παναθηναϊκού (1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 3/6 βολές και 8 λάθη), επέτρεψε στους γηπεδούχους να «ξεφύγουν» με 9 πόντους και να «κλείσουν» το ημίχρονο με το σκορ στο 29-20. Το ξεκίνημα της 3ης περιόδου δεν είχε μεγάλες διαφορές και ο Άρης κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του στο +15 (35-20). Κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισε για το «τριφύλλι». Το κομμάτι του τριπόντου ήρθε «τούμπα» και με 5/7 τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-43, στο 29′ και τις δύο ομάδες να είναι σε απόλυτη ισορροπία στο τέλος του δεκαλέπτου (45-45).

Στην τελευταία περίοδο, ο Άρης «άντεξε», κράτησε το προβάδισμα και με τους Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν να συνεργάζονται εξαιρετικά και να έχουν τις κατάλληλες επιλογές, φτάνοντας στο +5 (63-58) στα 3’21» για το τέλος. Ο Τζος Χάγκινς έβαλε ένα δύσκολο καλάθι για το +3 στα 30″ για το φινάλε και ο Λευτέρης Μποχωρίδης στην επόμενη κατοχή υπέπεσε σε βήματα που «σφράγισαν» τη μοίρα του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.