Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Λαύριο – Προμηθέας 80-90: Έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό»

Ο Προμηθέας νίκησε με το Λαύριο εκτός έδρας και έδειξε ότι και φέτος θα είναι αυτός το φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας.

Με τους Κάουαν και Κουμπόλκα να πετυχαίνουν από 20 πόντους ο Προμηθέας άλωσε το Λαύριο αφού επικράτησε της τοπικής ομάδας με 90-80 για το πρώτο ματς της σεζόν στη Basket League.

To ματς ξεκίνησε εντυπωσιακά με το Λαύριο να βομβαρδίζει από μακριά και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με +7 (26-19) με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 26-21.

Η δεύτερη περίοδος έγινε πολύ νωρίς ντέρμπι αφού ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 33-33 και εκεί το Λαύριο αποδιοργανώθηκε με τους Πατρινούς να πατάνε γκάζι και αρχικά να προηγούνται με +7 (35-41) και με τον Σίμπσον ζεστό να ανεβάζουν την διαφορά στο +11 (43-54) στο 20′

Το Λαύριο επέστρεψε και με ένα σερί 11-0 έφερε το ματς στο καλάθι (56-58) όμως και πάλι ο Σίμπσον ήταν εύστοχος στα κρίσιμα σημεία με το τρίτο δεκάλπετο να κλείνει στο +7 (66-73).

Στην τελευταία περίοδο μίλησε η κλάση του Κάουαν με τους Πατρινούς να ξεφεύγουν με 13 (75-88) και το τέλος να βρίσκει την ομάδα του Μάκη Γιατρά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι