Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Ρέιντζερς – Νάπολι 0-3: Περίπατος των παρτενοπέι

Η Νάπολι επικράτησε με 3-0 της Ρέιντζερς μέσα στη Σκωτία και έκανε το 2/2 στο όμιλο, μετά τη νίκη επί της Λίβερπουλ στην 1η αγωνιστική. Μετά το 65′ όλα τα γκολ των Ιταλών που είχαν και χαμένο πέναλτι.

Σε μία αναμέτρηση που κράταγε τις μεγάλες συγκινήσεις για το τελευταίο μέρος του αγώνα, η Νάπολι έφυγε με ένα εν τέλει άνετο διπλό από τη Σκωτία, επικρατώντας της Ρέιντζερς με 3-0.

Οι «παρτενοπέι» ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με σημαντικότερη το δοκάρι του Ζιελίνσκι. Ο ίδιος παίκτης πρωταγωνίστησε σε μια φάση διαρκείας στην επανάληψη.

Στο 55′ η Νάπολι κέρδισε πέναλτι, ο Πολωνός αστόχησε στην εκτέλεση και ο Πολιτάνο στο ριμπάουντ σκόραρε, με τον διαιτητή ωστόσο να δείχνει επανάληψη. Ο ΜακΓκρέγκορ έπεσε και πάλι σωστά κι έτσι το 0-0 παρέμεινε. Στη φάση του πεάνλτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σαντς.

Στο 68′, ο Πολιτάνο κατάφερε να ευστοχήσει από την «άσπρη βούλα» δίνοντας το προβάδισμα στη Νάπολι, με το δρόμο προς τη νίκη να ανοίγεται για τους Ιταλούς. Στο 85′ ο Ρσπαντόρι έκανε το 2-0, σφραγίζοντας την επικράτηση, ενώ στις 90+1′ ο Εντομπελέ έγραψε το τελικό 3-0.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ (82′ Καμαρά), Γκόλντσον, Σαντς, Μπάρισιτς, Άρφιλντ (72′ Ματόντο), Τζακ (63′ Κινγκ), Λούντστραμ, Κεντ, Ντέιβις (82′ Τίλμαν), Μορέλος (72′ Τσόλακ).

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Κιμ, Ραχμάνι, Ρουί (77′ Ολιβέρα), Ανγκίσα, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (82′ Εντομπελέ), Πολιτάνο (77′ Ζέρμπιν), Σιμεόνε (77′ Ρασπαντόρι), Κβαρατσκέλια (90′ Ελμάς).

8 Ιουλίου-15 Απριλίου: τόσο διάστημα περίμενε ο Σλούκας…

Η μετακίνηση του Κώστα Σλούκα στον Παναθηναϊκό και η ανακοίνωση στις 8 Ιουλίου ήταν μια στιγμή που έφερε δονήσεις στο ελληνικό και ευρωπαϊκό μπάσκετ.