Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Πρώτη νίκη για τη Σάλκε (3-1)

Πρώτη νίκη στην εφετινή Bundesliga για τη Σάλκε, που επικράτησε της Μπόχουμ με 3-1.

Εσπασε το… ρόδι η Σάλκε στο εφετινό γερμανικό πρωτάθλημα. Οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν (3-1) της Μπόχουμ, πανηγυρίζοντας το πρώτο τους τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 12η θέση και τους 6 πόντους, ενώ από την άλλη, η Μπόχουμ παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και το απόλυτο μηδέν.

Στο 7ο λεπτό ο Ρίεμαν έσωσε μετά από σουτ του Μπίλτερ μέσα από την περιοχή, ενώ στο 15’ ο Μάσοβιτς πρόλαβε τον Τερόντε. Τελικά στο 38ο λεπτό ο Ντρέξλερ πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε εξ επαφής για το 1-0.

Ωστόσο στο 52’ ο Φέρστερ σέντραρε από αριστερά και ο Χόφμαν πλάσαρε από το πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Τσόλερ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Η Σάλκε πίεσε και στο 73’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μορ, ο Μάσοβιτς πέτυχε αυτογκόλ για το 2-1. Στο 90+3′ ο Ρίεμαν έσωσε μετά από κεφαλιά του Καραμάν αλλά στο 90+6′ o Πόλτερ με νέα κεφαλιά από το πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΣΑΛΚΕ: Σβολόβ, Γιοσίντα, Ματριτσιάνι, Φαν ντεν Μπεργκ, Ντρέξλερ (68’ Πόλτερ), Μορ, Κράους (87’ Γκράιμλ), Λάρσον (57’ Σαλασάρ), Φλικ, Τερόντε (87’ Καραμάν), Μπίλτερ

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίεμαν, Λαμπρόπουλος, Γκαμπόα (46’ Γιάνκο), Λοσίγια, Ντανίλο Σοάρες (85’ Γκάνβουλα), Τσόλερ (78’ Οστερχάγκε), Μάσοβιτς, Στέγκερ, Φέρστερ (78’ Οσέι Τουτού(, Ασανό (4’ Χόλτμαν), Χόφμαν

Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός 13-13 (5-6 πεν.): Στο Final-4 του Champions League o Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελονέτα στα πέναλτι (13-13 κ.δ., 6-5 πεν.) και προκρίθηκε στο Final-4 του LEN Champions League.