Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Τότεναμ – Μαρσέιγ 2-0: Ο Ριτσάρλισον «έλυσε» τον γρίφο

Με τον Ριτσάρλισον να πετυχαίνει και τα δύο γκολ η Τότεναμ έκανε ξεκίνημα με το δεξί αφού επικράτησε με 2-0 της Μαρσέιγ

Με τον Ριτσάρλισον να πετυχαίνει και τα δύο γκολ η Τότεναμ έλυσε τον γρίφο που της είχε βάλει για 70 λεπτά η Μαρσέιγ αφού επικράτησε με 2-0 και ξεκίνησε με το δεξί την φάση των ομίλων του Champions league.

Το ματς ήταν από την αρχή δύσκολο για τα Σπιρούνια αφού η μαζική άμυνα της Μαρσέιγ δεν άφηνε χώρους ώστε να βρουν ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η Μαρσέιγ προσπαθούσε μάταια να βγει στην κόντρα και το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 0-0. Όλα άλλαξαν στο 49΄αφού ο Εμπεμπά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και έδωσε πνοή στην Τότεναμ να βάλει τους Μασσαλούς στα καρέ τους.

Η Τότεναμ έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, ανέβασε την απόδοσή της και έψαξε με περισσότερη ένταση το γκολ, το οποίο ήρθε στο 76΄ με υπέροχη κεφαλιά του Ριτσάρλισον, που άνοιξε λογαριασμό στο Champions League.

Το ματς τελείωσε 5 λεπτά μετά αφού στο 81′ ξανά με κεφαλιά ο Βραζιλιάνος επιθετικός έγραψε το 2-0 λύνοντας μια και καλή τον γρίφο και την πιθανή απώλεια βαθμών που μπορούσε να βάλει στην Τότεναμ η Μαρσέιγ.

Τότεναμ (Α. Κόντε): Γιορίς, Λενγκλέ (73′ Ντέιβις), Ρομέρο (73′ Τανγκάνγκα), Ντάιερ, Πέρισιτς, Μπετανκούρ (85′ Μπισούμα), Χόιμπιεργκ, Έμερσον (61′ Κουλουσέφσκι), Σον (Ντόχερτι), Ρισάρλισον, Κέιν.

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.