Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ουγγαρία – Γερμανία 71-106: Και τώρα… Μαυροβούνιο

Εύκολη νίκη με 106-71 πέτυχε η Γερμανία κόντρα στην Ουγγαρία για τον δεύτερο όμιλο του Eurobasket και στρέφει την προσοχή της στους 16 που θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο

Με εκτεταμένο ροτέισιον αφού εκτός έμειναν οι Ντένις Σρέντερ, Νικ Ουέιλερ Μπαμπ και Ντάνιελ Τάις κατέβηκε η Γερμανία ξέροντας ότι θα τερματίσει δεύτερη στον δεύτερο όμιλο του Eurobasket όμως με πολύ καλή εμφάνιση κέρδισε με 106-71.

Οι Ούγγροι αρχικά έδειξαν να το παλεύουν μόνο στην πρώτη περίοδο σουτάροντας με 67% στο δίποντο (8/12) κόντρα στη Γερμανία που προηγήθηκε με 19-22 στο 10.

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Γερμανοί άνοιξαν το γκάζι αλλά το ματς ήρθε στον πόντο 34-35 με τρίποντο του Φέρεντζ.Εκεί όμως όλα τελείωσαν για την Ουγγαρία αφού με φανταστική άμυνα η Γερμανία έκλεισε την περίοδο με 19-5 σερί (39-54).

Στην τρίτη περιόδου οι Γερμανοί κυριάρχησαν και έφτασαν την διαφορά στο +21 με τον Σένγκφελντ (75-54) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +23 (58-81).

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά διαδικαστική με τους Γερμανούς να σκοράρουν σε κάθε επίθεση και να εκτοξεύουν την διαφορά στο +42 (64-106) για να κλείσει το ματς με 71-106. Έτσι οι Γερμανία πέτυχε μια ακόμα νίκη που είναι η τέταρτη. Τώρα θα πάνε στο Βερολίνο για την φάση των νοκ άουτ και το πρόγραμμα τους ξεκινάει στους 16 κόντρα στο μαχητικό Μαυροβούνιο.

Δεκάλεπτα: 22-19, 54-39, 81-58, 106-71

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.