Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ιτούδης σε παίκτες: «Προετοιμαστείτε πνευματικά, δημιουργούμε προσδοκίες»

Ο Δημήτρης Ιτούδης μίλησε στους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα με την Ουκρανία, τονίζοντας πως θα πρέπει να προετοιμαστούν πνευματικά για τη συνέχεια καθώς η Εθνική Ελλάδος έχει δημιουργήσει προσδοκίες.

Η Εθνική Ελλάδος άντεξε στη σκληρή άμυνα των Ουκρανών στο πρώτο ημίχρονο και με οδηγό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θριάμβευσε στο ντέρμπι κορυφής του 3ου ομίλου επικρατώντας με 99-79.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την 4η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ παρέμεινε αήττητη και «κλείδωσε» την πρωτιά στον όμιλο υποχρεώνοντας την ομάδα του Αϊνάρς Μπαγκάτσκιτς στην πρώτη ήττα της (3-1).

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιτούδης, μίλησε στους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα με τους Ουκρανούς.

«Έχουμε ακόμα ένα στοιχείο, είμαστε μια νέα ομάδα που τρέχει και σουτάρει. Προετοιμάστε τους εαυτούς σας πνευματικά, είναι πολύ σημαντικό, μη χαλαρώνετε» τόνισε αρχικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός και πρόσθεσε: «Δημιουργούμε προσδοκίες, στους εαυτούς μας, στον κόσμο που μας στηρίζει, στη χώρα μας και πρέπει να βγαίνουμε και να παίζουμε καλά. Θα το ξαναπώ. Μου αρέσει αυτό που έγινε στο ημίχρονο».

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!