Εσθονία – Μεγάλη Βρετανία 94-62: Έσπασαν το ρόδι με βομβαρδισμό τριπόντων

Με βομβαρδισμό από τρίποντα η Εσθονία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Eurobasket με 94-62 τη Μεγάλη Βρετανία

Τη πρώτη της νίκη στο εφετινό Eurobasket πέτυχε η Εσθονία με 94-62 απέναντι στην αδύναμη όπως φαίνεται Μεγάλη Βρετανία και τώρα ρίχνουν την προσοχή τους στο ματς με την εθνική μας ομάδα.

Οι Εσθονοί ξεκίνησαν φουριόζοι με αρκετά σουτ έξω από τα 6.75 και με τον Γιόεσαρ άνοιξαν από νωρίς τη διαφορά και έκλεισαν την περίοδο με 24-18.

Εκεί με τα μακρινά σουτ και πάλι σε πρώτο πλάνο η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα και έφτασε από νωρίς στο +15 (46-31) Με τους Ντρέλ και Κότσαρ να κάνουν πάρτι ενώ για τους Βρετανούς προσπαθούσε μόνο ο Χέσον με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ουσιαστικά τελείωσε αφού οι Βρετανοί πέταξαν λευκή πετσέτα και οι διαφορά να φτάνει στο +25 78-53 που ήταν και το σκορ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε με την Εσθονία να παίρνει την πρώτη της νίκη στον Όμιλο στο Μιλάνο και μάλιστα με απόλυτη κυριαρχία και μεγάλη διαφορά (94-62, τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 24-18, 49-36, 78-53, 94-62.