Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ουνιόν – Λειψία 2-1: Νέα γκέλα για τους «ταύρους»

Για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική η Λειψία δεν κατάφερε να κερδίσει στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου με 2-1.

Νίκη… αγνοείται για τη Λειψία στο ξεκίνημα της Bundesliga. Οι «ταύροι» μετά τις ισοπαλίες απέναντι σε Στουτγκάρδη και Κολωνία, στις δύο πρώτες αγωνιστικές, γνώρισαν την ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου εκτός έδρας με 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στη αναμέτρηση, έχοντας και την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, όταν στο 16′ ο Γιούλιαν Ριέρσον, σούταρε μέσα από την αντίπαλη περιοχή και είδε τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Γκουλάσι.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο, με την Ουνιόν να παίρνει τελικά «κεφάλι» στο σκορ στο 32′. Έπειτα από ωραία συνεργασία του Μπέκερ με τον Σιμπατσέ, ο τελευταίος με σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ.

Στο 38′ ήταν η ώρα του Μπέκερ, που από δημιουργός έγινε εκτελεστής και έκανε το 2-0 για τους «πρωτευουσιάνους».

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία που κυνηγούσε, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο μη έχοντας πολλές σπουδαίες ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να πετύχει κάτι περισσότερο από τη μείωση του σκορ. Στο 83′ ο Ορμπάν πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Άγριο ξύλο μεταξύ οπαδών πριν το Τζένοα – Κάλιαρι (vid)

Ακόμα ένα περιστατικό οπαδικής βίας έρχεται να ταράξει την Ιταλία.