Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ο Απόλλων Λεμεσού κατέκτησε το Σούπερ Καπ πριν από τα ματς με τον Ολυμπιακό

Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας και κατέκτησε το 4ο Σούπερ Καπ της ιστορίας του.

Το Σούπερ Καπ Κύπρου για τέταρτη φορά στην ιστορία του κατέκτησε ο προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play offs του Europa League, Απόλλων Λεμεσού.

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας και έτσι ετοιμάζεται για τα ματς με τους ερυθρόλευκους με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Ο Νταμπό άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με δυνατό σουτ, ενώ το δεύτερο γκολ του Απόλλωνα σημειώθηκε στο 73ο λεπτό με τον Βα να πλασάρει ωραία μετά την ασίστ του Πίττα. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, παρότι στο 80’ έμεινε με δέκα παίκτες η ομάδα της Λεμεσού, καθώς αποβλήθηκε ο Φιλιώτης, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη.

Ο Απόλλων είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 από το πρώτο μέρος, ωστόσο ο Ψύχας αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 45+1.

Η σύνθεση του Απόλλωνα Λεμεσού: Δημητρίου, Φιλιώτης, Αρτυματάς (61′ Πέιμπερν), Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Κολ, Σάχαρ, Βα (85′ Ρομπέρζ), Ψύχας (85′ Καμπράλ), Νταμπό (49′ Πίττας), Τζάνγκα.

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.