Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Αζερμπάϊτζάν – Λευκορωσία 2-0: Πρώτη νίκη, με σούπερ Εμρέλι

Την πρώτη του νίκη στο Nations League πέτυχε το Αζερμπάϊτζάν που επικράτησε με 2-0 της Λευκορωσίας.

Την πρώτη του νίκη στον 3ο όμιλο της League C πέτυχε το Αζερμπάϊτζάν, με 2-0 επί της Λευκορωσίας, η οποία μετά από τέσσερις αγώνες στο 3ο Nations League δεν έχει καταφέρει ακόμη να πάρει «τρίποντο» κι ως εκ τούτου μετά τη σημερινή ήττα στο Μπακού έπεσε στην τελευταία θέση.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο επιθετικός της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Μαχίντ Εμρέλι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 59ο λεπτό κι άνοιξε το σκορ στο 73΄, ενώ από δική του ασίστ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμίλ Σεϊντάγεφ «σφράγισε» τη νίκη.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: Μαγκομενταλίεβ, Τζ.Χουσεΐνοβ, Μουσταφάντζε, Μπ.Χουσεΐνοβ, Α.Χουσεΐνοβ (73’ Αλασκάροβ), Μαχμούντοβ, Έντι (59’ Ντίνιεβ), Αλμέιδα (73’ Ισάεβ), Σαλαχλί (59’ Κριβότσιουκ), Νταντάσοβ (59’ Εμρέλι), Σεϊντάεβ

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Παβλιουτσένκο, Πετσένιν, Χαντάρκεβιτς, Πολίτεβιτς, Σαουτσένκα (76’ Μπεσμέρτνι), Μάλκεβιτς (71’ Ποντστρέλοβ), Μπαχαρού (57’ Χρόμικο), Γιαμπλόνσκι, Εμπόνγκ, Κλίμοβιτς (57’ Μπίκοβ), Μπαχάρ (71’ Mποχομόλσκι)