Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Αδιανόητο πάρτι του Κάρι και μπρέικ των Γουόριορς στη Βοστώνη! (97-107, vid)

Ο Στεφ Κάρι πραγματοποίησε μια ασύλληπτη εμφάνιση (43π, 10ρ) και οδήγησε τους Γουόριορς σε μεγάλη νίκη μέσα στη Βοστώνη (97-107), ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 2-2.

One man show από τον έναν και μοναδικό Στεφ Κάρι! Ο ηγέτης των Γουόριορς με μια… τρομακτική εμφάνιση, πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε σε μεγάλη νίκη μέσα στη Βοστώνη με 107-97, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Ο Κάρι πέτυχε 43 πόντους (7/12 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ είχε 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 λάθη σε 40:41, υπογράφοντας το break των «πολεμιστών». Από ‘κει και πέρα, στο πλευρό του στάθηκε ο Γουίγκινς με 17 πόντους (5/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 43:25), αλλά και ο Κλέι Τόμπσον με 18 (4/10 τρίποντα).

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν είχαν τέσσερις διψήφιους. Ο Τέιτουμ μέτρησε 23 πόντους (4/15 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 42:40), ο Μπράουν είχε 21 πόντους (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ο Σμαρτ πέτυχε 18 πόντους (4/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και ο Γουάιτ ολοκλήρωσε το ματς σκοράροντας 16 πόντους .

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους Γουόριορς να αντιδρούν στο καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο -1 για εκείνους (28-27).

Στη συνέχεια με τους Πουλ και Πέιτον οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (39-42), όμως  οι «Κέλτες» χάρη σε επί μέρους 10-0 με Σμαρτ και Ουάτι πήραν ξανά τα ηνία (49-42), ενώ Ουίγκινς και Κάρι μάζεψαν τη διαφορά για το 54-49.

Το σκηνικό δεν άλλαζε, με τους Σμαρτ και Μπράουν να αναλαμβάνουν δράση (63-56). Για να αλλάξει ήθελε τα μεγάλα σουτ του Κάρι, τα οποία όταν ήρθαν οι «πολεμιστές» πήραν προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο στο +1 (78-79).

Παρά το μεγάλο σουτ του Σμαρτ 5’ για το τέλος (94-90), οι Γουόριορς με 10-0 επί μέρους από Τόμπσον, Ουίγκινς και Κάρι έφυγαν στο +6 (94-100) και οι Σέλτικς πέταξαν… λευκή πετσέτα. Έτσι, ήρθε η νίκη με 107-97 και η σειρά τώρα μεταφέρεται εκ νέου στην Bay Area, για το Game 5 της σειράς τα ξημερώματα της Τρίτης (14/06, 04:00).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 54-49, 78-79, 97-107.

Ολυμπιακός: Η «τρελή» πορεία, η πρόκληση και τα ελληνικά νιάτα

Το μέλλον χαμογελά πλατιά και υπόσχεται ακόμη περισσότερα.