Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Άλωσαν τη Βοστώνη οι Μπακς με… μυθικό Γιάννη

Οι Μπακς με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησαν των Σέλτικς με 110-107 στη Βοστώνη, κάνοντας το 3-2 στη σειρά.

Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν και με 14 πόντους διαφορά, όμως οι Μπακς είχαν μέταλλο πρωταθλητή και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Βοστώνη με 110-107 επί των Σέλτικς και το προβάδισμα με 3-2 στη σειρά.

Ασύλληπτη εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έπαιξε με σκίσιμο πάνω από το μάτι στα τελευταία λεπτά και είχε 40 πόντους (6/10 βολές, 14/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μπόμπι Πόρτις (14π.-15 ριμπ.) και Τζρου Χόλιντεϊ (24π.). Για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ με 34 και ο Τζέιλεν Μπράουν με 24 πόντους.

Το Μιλγουόκι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 9-2. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν μπροστά, 14-13, ενώ σιγά σιγά άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Ο «Greak Freak» ψαλίδισε μόνος του τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγε το σκορ στο 54-47.

Τα «ελάφια» μπήκαν καλά στην τρίτη περίοδο και πλησίασαν στον πόντο, όμως οι Μπράουν και Σμαρτ έδωσαν πάλι στην ομάδα της Βοστώνης διψήφια διαφορά (86-74). Στο ξεκίνημα του τέταρτου δωδεκαλέπτου οι Σέλυικς πήγαν στο +14, (93-79) με ένα 7-0 σερί, αλλά οι Μπακς δεν πέταξαν… λευκή πετσέτα.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος μείωσαν στο καλάθι, ενώ με διαδοχικά τρίποντα από Γιάννη και Χόλιντεϊ ισοφάρισαν σε 105-105 στα 42». Μάλιστα τα «ελάφια» με τον Πόρτις πήραν το προβάδισμα 107-108, με μόλις 11,4» στο χρονόμετρο. Ο Χόλιντεϊ με τρομερή τάπα στον Σμαρτ κέρδισε την κατοχή στα 6,6» και οι γηπεδούχοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Κόνατον. Εκείνος με 2/2 έκανε το 107-110 και ο Χόλιντεϊ πήρε το πορτοφόλι του Σμαρτ για να σφραγίσει τη νίκη των Μπακς.

Δωδεκάλεπτα: 26-28, 54-47, 86-77, 107-110

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι