Μίλαν-Φιορεντίνα 1-0: Πήραν το… μισό Scudetto οι «ροσονέρι»

Το Scudetto πλησιάζει στη Μίλαν! Με γκολ του Λεάο στο 82΄, η αρμάδα του Πιόλι έκαμψε την αντίσταση της Φιορεντίνα (1-0) και αγγίζει το… όνειρο.

Γκολ… λύτρωσης, γκολ τίτλου! Σε ένα ματς που «έσπασαν» καρδιές, ο Λεάο έδωσε τη λύση στη Μίλαν, με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να επικρατεί (1-0) της Φιορεντίνα στο Σαν Σίρο.

Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν στα… σχοινιά, με τον Λεάο να «χτυπάει» στο 82΄, δίνοντας το υπερπολύτιμο τρίποντο στη Μίλαν. Στο +5 από την Ίντερ με ματς περισσότερο οι «ροσονέρι», που έχουν ήδη ξεκινήσει τις… σκέψεις για στέψη.

Οι νερατζούρι έχουν επικίνδυνη έξοδο (19:00) στο Friuli κόντρα στην Ουντινέζε, με την ομάδα του Στέφανο Πιόλι να ευελπιστεί σε γκέλα.

Στο 7ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ερναντές για οφσάιντ στον Μεσίας, ενώ στο 11’ ο Μενιάν είπε όχι σε σουτ του Ιγκόρ.

Στο 48ο λεπτό ο Ζιρού έστρωσε στον Λεάο, αλλά ο Μαρτίνεθ πρόλαβε σωτήρια και στο 52’ ο Τεράτσιανο κατέβασε… ρολά σε προσπάθεια του Γάλλου επιθετικού.

Τελικά, η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 82΄ και μετά την ευγενική… χορηγία του Τεράτσιανο. Ο τερματοφύλακας των «βιόλα» έκανε λάθος πάσα πάνω στον Λεάο, που με όμορφο πλασέ από τα όρια της περιοχής, έγραψε το 1-0.

Ετσι, η Μίλαν έφτασε στο μεγάλο τρίποντο και βρίσκεται αγκαλιά με το πρώτο της Scudetto μετά το 2011.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Τόμορι, Ερναντές, Καλουλού, Κεσί (79’ Μπενασέρ), Τονάλι, Λεάο, Ντίαθ (56’ Κρούνιτς), Μεσίας (56’ Ρέμπιτς), Ζιρού (67’ Ιμπραΐμοβιτς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Ιγκόρ, Βενούτι (45’ Μαρτίνεθ), Μιλένκοβιτς, Σαπονάρα (81’ Σοτίλ), Ντάνκαν (67’ Τορέιρα), Άμραμπατ, Μαλέχ (59’ Μποναβεντούρα), Καμπράλ, Γκονζάλες

Το πρόγραμμα της Μίλαν:

Το πρόγραμμα της Ίντερ:

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός. Παρακολουθήστε live στις 15:00 την εξέλιξη της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός για τον 4ο τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών.