Μπαρτσελόνα: Μαθήματα προπονητικής από τον Τσάβι

Ο Τσάβι έριξε κόντρα στη Λεβάντε τους Πέδρι, Γκάβι και Ντε Γιονγκ και εκείνοι τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο

Ασταμάτητη μοιάζει το τελευταίο διάστημα η Μπαρτσελόνα. Ο Τσάβι έριξε κόντρα στη Λεβάντε τους Πέδρι, Γκάβι και Ντε Γιονγκ και εκείνοι τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο.

Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι βρήκε και πάλι τη λύση, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λεβάντε επικρατώντας με 3-2 και παρέμεινε για 15ο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα αήττητη, έχοντας παράλληλα και το μεγαλύτερο αήττητο σερί στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Ήταν μια νίκη στην οποία ο Τσάβι είχε καθοριστική συμβολή. Παρότι ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές, ο Ισπανός έκανε τις απαραίτητες κινήσεις στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να φθάσει στο σημαντικό «τρίποντο».

Ο 41χρονος χρησιμοποίησε όλες του τις διαθέσιμες αλλαγές από τον πάγκο, καθώς έκανε συνολικά πέντε αλλαγές. Το αποτέλεσμα είναι και αυτό που δικαιώνει τελικά τον Τσάβι. Στο 56ο λεπτό ο Τσάβι έριξε στη μάχη τους Πέδρι και Γκάβι, με το σκορ στο 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα οι δυο τους συνεργάστηκαν για το 2-1 των Μπλαουγκράνα στο Estadi Ciutat de València.

Η αλλαγή του Λανγκλέ ωστόσο πήγε να αποδειχθεί μοιραία, καθώς ο Γάλλος υπέπεσε σε πέναλτι δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στη Λεβάντε να ισοφαρίσει, επτά λεπτά πριν από τη λήξη.

Κι όμως, ο Τσάβι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Έριξε στη μάχη τον Λουκ Ντε Γιονγκ στο 84ο λεπτό και ο Ολλανδός τον έβγαλε ασπροπρόσωπο σκοράροντας στις καθυστερήσεις το νικητήριο γκολ της Μπαρτσελόνα.

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»